Site icon Szczecin Stołczyn

komunikacja miejska na Stołczynie w okresie PRL

Cały Szczecin doświadcza w ostatnim czasie bólu związanego z poruszaniem się jakimkolwiek środkiem komunikacji. Jedni obwiniają za stan rzeczy remonty dróg, inni zbyt dużą liczbę samochodów w mieście, ostatni dodają do listy grzechów źle zorganizowaną komunikację miejską. Przy okazji tej publicznej dyskusji postanowiłam przyjrzeć się temu, jak komunikacja miejska wyglądała na Stołczynie w czasie gdy korzystali z niej moi dziadkowie i rodzice.

Autobusowa komunikacja miejska w Szczecinie została przywrócona po II Wojnie Światowej dopiero w 1947 r. Wtedy to, 4 kwietnia, ruszyła pierwsza linia autobusowa z Centrum do Gumieniec, a wkrótce potem również do Tanowa oraz jedna z Gocławia do Polic. Nowe autobusy, które trafiły do Szczecina, w 1948 r. wykorzystano do obsługi nowych tras, w tym jednej z placu Hołdu Pruskiego do Stołczyna . Otwarcie tej linii  miało miejsce 15 grudnia 1948 roku. Prawdopodobnie w tym czasie linie autobusowe dostały literową numerację. I tak trasę z Gocławia do Polic obsługiwał autobus linii B, zaś trasą z pl. Hołdu Pruskiego do Stołczyna jeździł autobus linii F.

Linie oznaczane liczbami pojawił się w 1956 r. Jakie wówczas autobusy jeździł przez Stołczyn? Linia nr 52: trasa – Gocław – Koszalińska – Lipowa – Nad Odrą – Skolwin – Mścięcino – Police . Kursowała co 20 minut od godz. 07.50 do 23.00 codziennie. Linia nr 58: trasa – Świętojańska – Glinki – ulica Kościelna. Kursowała co 55 minut w godz. 05.00 – 22.30 w dni powszednie. W niedzielę od godz. 07.30.

W1960 r. przez Stołczyn jeździły już trzy linie, w tym jedna pospieszna.

Z tego czasu pochodzą notki prasowe, z których wynika, że pętlę autobusową na ul. Kościelnej, wybudowali sami hutnicy. Niestety długo była nieużywana, gdyż miasto nie miało wystarczająco dużo taboru by doprowadzić autobusy do tego miejsca. W końcu w 1964 r. została do tego miejsca wydłużona trasa linii 58.

Pętla autobusowa naprzeciwko drogi do szkoły na ul. Kościelnej

W 1965 r. transport publiczny wyglądał następująco:

W 1967 r. dołączyła do tej listy kolejna linia, bardo dobrze nam dziś znana:

W efekcie, w 1968 r. jeździły tutaj cztery linie autobusowe. Trasy wyglądały następująco:

W 1972 r. dołączyła do nich kolejna:

zaś linie 58 i 63 zmieniły trasę:

W 1973 r. nastąpiła korekta trasy linii 68:  Dworzec Główny — Nabrzeże Wieleckie – Wielka – Sołtysia — Farna — Pl. Mariacki — Pl. Hołdu Pruskiego – J. Matejki — Gontyny — E. Sczanieckiej — 1 Maja — Nocznickiego Stalmacha — Lubeckiego – Ludowa — Dębogórska — Wiszesława — Strzałowska — Światowida — Lipowa – Nad Odrą — Stołczyńska — Skolwin (Dworzec PKP)

W 1974 r. nasąpił podział na linie bezstrefowe i strefowe. Do tych pierwszych weszły linie 58, 63 i 68. Natomiast linia 52 stała się linią strefową i zmieniła numer na znany nam do dzisiaj 102.

W 1975 r. pojawił się komunikat MPK o zmniejszeniu częstotliwości kursowania niektórych linii. Wśród nich znalazł się właśnie autobus linii 102, którego częstotliwość kursowania zmniejszono (!) do “co 9 min. w szczycie i co 10 min. po szczycie“. Wobec znanej nam częstotliwości jego obecnego kursowania, brzmi to jak ponury żart.

W tym samym roku została zawieszona linia 68, zaś używane na miej autobusy przerzucone na linię 102, dzięki czemu ten ostatni w szczycie kursował co 8 minut.

W 1979 r. siatka komunikacyjna Stołczyna jest najbliższa już temu co znamy dzisiaj. Trasy autobusów jeżdżących przez Stołczyn wyglądały wówczas następująco:

W 1985 r. wydłużona została trasa 63: Kołłątaja – Asnyka – Boguchwały – Cyryla i Metodego – Sczanieckiej – Wilcza – Obotrycka – Bogumińska – Pokoju – Szosa Polska – Policka – Kościelna – Nad Odrą – Stołczyńska – Orłowska – Artyleryjska – Kamienna – Plażowa – Skolwin Kościół. Pojawiła się też autobusowa linia nocna:

202N: Gocław – Lipowa – Nad Odrą – Stołczyńska – Mścięcino Park – Police: Woj.Polskiego – Rynek – Grunwaldzka – Siedlecka – Krasickiego – Grzybowa

Wiata przystankowa na ul. Polickiej

Pisząc ten tekst korzystałam z informacji ze strony Historia komunikacji miejskiej w Szczecinie


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga, stawiając wirtualną kawę!

Exit mobile version