Site icon Szczecin Stołczyn

wczoraj i dziś #8 ulica Nad Odrą

Ktoś ostatnio na Instagramie nazwał moje kolaże fotograficzne kolorowajkami. Niech więc będzie. Oto kolejna kolorowajka:

Kadr ten to ulica Nad Odrą, od kamienicy nr 49, w kierunku na Skolwin. Pozornie nie zmieniło się wiele, co w zasadzie, w kontraście do części Stołczyna, gdzie po wyburzonych kamienicach mamy teraz puste place (patrz ul. Kościelna), jest dość pocieszające. Przed wojną fasady kamienic wyglądały jednak bardziej strojnie.

Ulica Nad Odrą na przedwojennym zdjęciu

Na archiwalnej fotografii widzimy, że kamienica nr 30 miała ozdobne sztukaterie na fasadzie oraz balkon, podobny do tego w kamienicy na przeciwko pod numerem 47 . Ozdobne kasetony pod oknami widoczne są również na ścianie kamienicy pod numerem 28. Pewną różnicę stanowi także ruchliwość tego odcinka.

Tłumy ludzi zastąpiły zaparkowane samochody. A dolne części kamienic, które były i nadal są wydzielone dla celów handlowo-usługowych, dziś nie są wykorzystywane w pełni. Drobny handel i usługi znacząco się w tej części miasta skurczyły.  I, póki co, nie ma pomysłu jak zagospodarować puste pomieszczenia. Ale, żeby pozostać sprawiedliwym, to nie tylko problem Stołczyna, a wręcz całego Szczecina.

Archiwalne zdjęcie pochodzi z portalu sedina.pl.

Exit mobile version