legenda ze Stołczynem w tle

Jakiś czas temu opublikowałam znalezioną w książce wydanej przez Książnicę Pomorską, legendę o skarbie ukrytym we wsi Stołczyn. Jeśli nie znacie jej jeszcze, to polecam wrócić do tamtego posta i przeczytać, bo jest naprawdę urocza. W tamtym wpisie wspominałam, że jest jeszcze jedno podanie legendarne, w którym miejscem rozgrywanych wydarzeń jest Stołczyn. Oto jego treść:

STARA DOLINA ODRY

   Tuż przy Stołczynie ciągnie się głęboka dolina, której dnem dawno temu toczyła swe wody Odra. W tych właśnie czasach, na obu brzegach rzeki stały obszerne zagrody. Ziemia była żyzna, rzeka dostarczała ryb, więc ludziom żyło się dostatnio. Czasem zacumował przy brzegu jakiś statek, to i pohandlować mogli, a i co w szerokim świecie słychać dowiedzieć.

   Pewnej wiosny, po wyjątkowo długiej i srogiej zimie, roztopy były tak wielkie, że podniosła się woda w Odrze. Powstała tak wysoka i rwąca fala, że zmiatała wszystko po drodze. Niosła ze sobą powyrywane z korzeniami drzewa, szczątki domostw i łodzi. Ogromne to było nieszczęście. Ludzie bezradni, bezsilnie przyglądali się niszczejącej sile żywiołu.

   W miejscu, gdzie stare koryto Odry łączy się z obecnym, w ubogiej chatce mieszkał wiekowy, nadzwyczaj pobożny mnich. Wzburzona woda szybko zbliżała się do tego odludzia. Rzeka stawała się coraz groźniejsza, gdyż zerwał się wicher, a z nieba lały się strumienie deszczu. Wydawało się, że dla pustelni mnicha nie ma żadnego ratunku, że lada moment wysoka ściana wody pochłonie wszystko. Padł wówczas siwowłosy starzec na kolana i żarliwie modlił się do Boga o pomoc. I Bóg wysłuchał próśb bogobojnego mnicha, i wysoka woda opłynęła samotnię bokiem – utorowała sobie nową drogę. Od tej pory płynie owym korytem, a w starym łożysku ubywało wody coraz bardziej, aż w końcu wyschło całkowicie.

Prawda, że całkiem przyjemne te legendy stołczyńskie?

Legenda pochodzi z książki: Wyśniony skarb : podania, legendy i baśnie o Szczecinie. Zebrała i opracowała Anna Malejka. Szczecin 2003, s. 163.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: