Site icon Szczecin Stołczyn

wczoraj i dziś #13 ulica Nad Odrą

Ulica Nad Odrą w okolicy skrzyżowania z ulicą Kościelną jest dzisiaj zupełnie niepodobna do tego, jak wyglądała jeszcze sto lat temu. Do dzisiejszego kolażu posłużyła mi fotografia z tym odcinkiem, wykonana mniej więcej z miejsca, w którym dzisiaj zabudowa się urywa, w kierunku wspomnianego wyżej skrzyżowania. To kolejny smutny przykład znikającego krajobrazu Stołczyna.

Widoczna z prawej strony kamienica nie jest jedynym architektonicznym elementem, którego już niestety brakuje w tym krajobrazie. Na archiwalnym zdjęciu widoczne są jeszcze dwa inne budynki po lewej stronie. Ten u szczytu ulicy jeszcze sama pamiętam. Byłam w nim kilka razy w odwiedzinach u koleżanki ze szkoły.

Ale budynków już nie ma. A miejsce zabudowy po obu stronach zajęły przerośnięte krzewy oraz drzewa samosiejki. I wąski chodnik po lewej stronie rozjeżdżany co jakiś czas przez wypadające z zakrętu auta rozpędzone z góry. Jedynym punktem wspólnym łączącym starą i współczesną przestrzeń w tym miejscu jest budynek dyrekcji Fosfanu (niegdyś fabryki Union), który jest w stanie opłakanym i, jak wiemy, również skazany jest już na wyburzenie.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z galerii portalu sedina.pl

Exit mobile version