Site icon Szczecin Stołczyn

wczoraj i dziś #14 dyrekcja Union/Fosfanu

W minionym tygodniu rozpoczął się, i w zasadzie już prawie zakończył, proces wyburzania budynku dyrekcji Fosfanu, niegdyś fabryki Union. Po pięknym, neogotyckim budynku zostało tylko wspomnienie i gruzowisko. W związku z tym dziś prezentuję specjalną część serii wczoraj i dziś, z użyciem dwóch zdjęć czytelnika bloga oraz moich ze stojącym jeszcze zabytkiem. Na obydwu wspomniany budynek stanowi istotny punkt odniesienia.

Z tego ujęcia był już jeden kolaż, z zastosowaniem zdjęcia przedwojennego. Tym razem widzimy fotografię z 2. połowy lat 80. Na pierwszym planie widnieje ulica Nad Odrą i budynek dyrekcji Fosfanu po lewej stronie. W tle widoczny jest przystanek autobusowy ze starą tablicą oraz autobus mijający restaurację “Nadodrzańska”.

Sama ulica ma delikatnie zmieniony bieg od strony zbocza schodzącego w kierunku torów i Odry. Na miejscu restauracji stoi budynek Elektroflexu, a budynek dyrekcji Fosfanu czeka jeszcze na smutny koniec.

Drugie archiwalne zdjęcie użyte do kolażu prezentuje kadr z odwrotnego kierunku niż poprzednie. Pochodzi z lat 50. XX wieku.

Ulica Nad Odrą jest na nim jeszcze brukowana, ale w tym odcinku wygląda podobnie do stanu obecnego. Oprócz asfaltu elementem “nowym” jest jedynie bariera drogowa energochłonna.

Exit mobile version