Site icon Szczecin Stołczyn

kino Apollo – repertuar w 1947 r.

W grudniu pisałam o tym, że w 1946 r. zostało na Stołczynie otwarte kino. Apollo było czwartym kinem w mieście i oferowało dość wąski zakres repertuaru. W 1947 r., drugim roku działalności kina Apollo na Stołczynie, przy ul. Nad Odrą 28, repertuar filmów oferowanych mieszkańcom do obejrzenia wyglądał w zasadzie podobnie.

W styczniu można było zobaczyć trzy filmy: Kutuzow,  Śluby kawalerskie oraz Zaczarowany świat. Wszystkie oczywiście produkcji radzieckiej. W lutym, obok radzieckich filmów, tj. Zwariowane lotnisko i Francja wyzwolona, pojawiła się produkcja polska z 1939 r. pt. Biały murzyn.

Plakat z bazy IMDb

 

Łącznie w 1947 r. w kinie Apollo zostało wyświetlonych dwadzieścia jeden filmów radzieckich. Oprócz wymienionych wyżej: Lenin w październiku, Zygmunt Kłossowski, Nowe pokolenie, Podrzutek, Siedmiu ocalałych, Zaklęta narzeczona, Wyspa skarbów, Dusze nieujarzmione, Biały kieł, Synowie, Ona broni ojczyzny, Miłość poety, Wyspa zapomniana, Zuch dziewczyna, Przygody Nassredina oraz Goal.

„Zuch dziewczyna”. Plakat z bazy IMDb

W odróżnieniu jednak do początków działalności kina, pojawiło się w repertuarze w ciągu tego roku sporo produkcji zachodnich. Z angielskich: Zwycięstwo w pustyni, Nieuchwytny Smith i Sen Demetrio.

„Nieuchwytny Smith”. Plakat z bazy IMDb

Były grane również amerykańskie filmy: Ucieczka w nieznane, Niewidzialny detektyw czy Serenada w dolinie słońca.

„Serenada w dolinie słońca”. Plakat z bazy IMDb

Pojawiły się też filmy francuskie: Ulica złoczyńców, Romans pajaca, Skarb rodziny Goppi i Marsylianka, oraz dwa filmy szwedzkie: Elwira Edigan i Droga do nieba. Oprócz wspomnianego wyżej wyświetlony został jeszcze jeden film produkcji polskiej: Piętro wyżej.

Plakat z serwisu Filmweb

Tematyka była w zasadzie podobna. Proponowane w kinie filmy to były albo lekkie i przyjemne musicale lub komedie, albo z drugiej strony – filmy o tematyce historycznej, najlepiej wojennej. Nie zmienia to faktu, że dostępna była dla ówczesnych mieszkańców Stołczyna obowiązująca oferta kulturalna.

 

 

 

 

Exit mobile version