Site icon Szczecin Stołczyn

wczoraj i dziś #17 Kościelna 30

Dzisiaj prezentuję zestawienie nieco inne niż wcześniej, bowiem za pierwowzór sprzed lat posłużyła ilustracja z pocztówki pochodzącej z okresu 1900-1910. Widnieją na niej jednak nie tak jak zwykle – fotografie, lecz tym razem rysunki zabudowań. Uwagę moją przykuła willa umieszczona w lewym górnym rogu, którą łatwo zidentyfikować:

Myślę, że nie bez przesady będzie stwierdzenie, że piękna neoklasycystyczna willa przy ul. Kościelnej 30, jest najładniej zachowanym na Stołczynie budynkiem z przełomu XIX i XX wieku. Najładniej, bo z ogromną dbałością o zachowanie wielu szczegółów pierwotnego układu elementów dekoracyjnych na fasadzie. Pilastry, obramienia okienne, ozdobne sztukaterie, elementy dekoracyjne na dachu – wszystko to utrzymane tak jak od zawsze, zgodnie z projektem i stylem architektonicznym, powoduje, że willa nie straciła ani krzty uroku z czasów swojej świetności.

Oczywiście nie wszystko jest identyczne. Na wysokości drugiej kondygnacji dwa okna zostały połączone w jedno duże. Brak też masztu na szczycie środkowym dachu, a elementy zwieńczające pilastry są uproszczone do zwykłych kul, podczas gdy na rysuku z początku XX wieku widzimy bardziej rozbudowaną kompozycję.

Zmieniło się nieco otoczenie willi. Nie ma już bowiem betonowego słupa przy bramie wjazdowej.  Również obecnie ustawione ogrodzenie jest jego uwspółcześnioną, wydaje się, że jednak mniej dekoracyjną, wersją.

Pomimo tych wprowadzonych zmian, budynek przy ul. Kościelnej 30 pozostaje nadal perełką wśród stołczyńskich zabudowań z okresu przedwojennego.

Pocztówka znaleziona na stronie fotopolska.pl

Exit mobile version