legenda o rybaku z Glinek

To kolejna już z legend związanych ze Stołczynem, z niezwykle ciekawym morałem, w klimacie ludowych mądrości. Akcja dzieje się na wodzie, a jej bohaterem jest rybak z Glinek.

Morska kobieta w Domiąży

Dawno temu nad dolną Odrą szalała gwałtowna burza, która odpędziła wszystkie ryby. Nawet od bardzo obfitej zazwyczaj Domiąży ryby trzymały się z daleka. Dla rybaków zamieszkujących sąsiadujące tereny ten brak ryb był wielkim utrapieniem i niebezpieczeństwem.

W ostatnim domu wsi Glinki mieszkała biedna wdowa z jedynym synem. Mężczyzna ten, pomimo szalejącej burzy, ze współczucia dla chorej matki, wsiadł do łodzi rybackiej, aby sprawdzić, czy uda się w Domiąży złapać rybę. Kiedy wyrzucił do wody sieć, ukazała mu się morska kobieta, która karcąc go za jego brawurę, zagroziła, że wrzuci go w fale. Wtedy rybak opowiedział jej o swojej starej matce. Poruszył ją tą opowieścią tak bardzo, że nagrodziła jego lojalność obfitym połowem. Rybak, pełen radości wrócił do domu. Mógł teraz poprawić trudną sytuację swojej starej matki.

Bogaty sąsiad słysząc o tym wydarzeniu także wypłynął na połów. Gdy ukazała mu się kobieta morska, okłamał ją nieprawdziwą historią o swoim cierpieniu. Kobieta jednak przejrzała jego zamiary i pogrążyła w mokrym grobie z fal.

Legenda pochodzi z książki: K. Dummann, Stettin – Stolzenhagen, Kratzwieck und Gotzlow, 1986. Tłumaczenie własne.

INNE LEGENDY:

o skarbie ukrytym we wsi Stołczyn

… o starej dolinie Odry

… o pogańskim miejscu kultu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: