Rozglądając się współcześnie po Stołczynie można łatwo odnieść wrażenie, że musiała być to kiedyś odrębna jednostka administracji. Jeszcze sto lat temu była to oddzielna od Szczecina gmina, która była samowystarczalna i rządziła się samodzielnie. Obecnie jedynym właściwie śladem po tej historii są budynki, które niegdyś służyły celom administracyjnym. Większość z nich, podobnie jak niektóre przedwojenne budynki szkolne, funkcjonują teraz jako zwykłe domy lub kamienice mieszkalne. W dzisiejszym wpisie chciałabym przywrócić pamięć o ich pierwotnej funkcji.
Wokół ul. Nehringa
Do 1920 r. urzędy administracyjne były rozproszone po kilku budynkach, w których obok mieszkań, mieściły się biura. Większość tych urzędniczych biur byłą umiejscowiona się przy Wilhelmstrasse, czyli obecnej ul. Nehringa. Dla 1915 r. mamy informację, że burmistrzem był Erdmann Dittmer, a jego biuro znajdowało się przy Wilhelmstrasse 5, czyli dzisiejszej ul. Nehringa 22. W tym samym budynku znajdował się też Urząd Gminy.


Jak się przyjrzeć, to po samym budynku od razu widać, że pełnić musiał niegdyś funkcje reprezentacyjne. Jest dość bogato dekorowany sztukateriami, a do tego samo wejście ze schodami oraz balkon ponad nim, nadają budynkowi charakteru miejsca oficjalnego. Nic dziwnego zatem, że ten dom został wybrany w 1945 r. na miejsce urzędu administracyjnego, najpierw rosyjskiego, a potem polskiego.


Na Wilhelmstrasse 7 znajdował się urząd stanu cywilnego. To obecnie budynek pod adresem ul. Nehringa 26.

Na poły urzędowym budynkiem był ten, pod obecnym adresem Nehringa 41, gdzie znajdowała się kasa banku:

Nowy urząd gminy
W związku z potrzebą centralizacji różnych rozproszonych urzędów oraz w wyniku rozrastania się gminy, około 1920 r., został otwarty nowy Urząd Gminy (Gemeindeamt) przy Kirchenstrasse 53, czyli ul. Kościelnej 53.

W budynku tym znalazły swoje miejsce wszystkie wcześniej rozproszone oddziały administracji. Pracownicy i urzędnicy państwowi pracowali w następujących działach: biuro meldunkowe, biuro podatkowe i opieka społeczna. Powstał też niezależny dział budowlany. W nowym budynku mieścił się także niezależny posterunek policji. Po 1933 r. został przekształcony w lokalny oddział policji.



Poczta
Ostatnim z zachowanych obiektów administracji publicznej jest poczta. Znajdowała się w tym samym budynku, co obecnie, przy ul. Zamkniętej 2. Wówczas była to Am Schwarzen Weg 1.


Dostosowywanie bryły budynku do bieżących potrzeb, to rzecz naturalna. Kulturowa i historyczna wymiana ludności, która miała miejsce w latach 1945-46, sprawiła jednak, że o pierwotnej funkcji tych obiektów w większości przypadków zapomnieliśmy. Ciekawa jestem, ilu z Was mieszka teraz tam, gdzie kiedyś były szkoły lub urzędy.
Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga, stawiając wirtualną kawę!
Leave a Reply