Site icon Szczecin Stołczyn

bunkier na ul. Kościelnej

Myślę, że nie pomylę się bardzo, jeśli stwierdzę, że drugim po kościele najpowszechniej znanym budynkiem na Stołczynie jest stojący na skrzyżowaniu ulic Dąbrówki i Kościelnej bunkier.

Wybudowany w latach 40. XX wieku, podczas II Wojny Światowej, jest najwyższym tego rodzaju obiektem ochronnym w Szczecinie. Ma aż dziewięć kondygnacji i należy do obiektów typu Luftschutz Hochbunker, czyli wielokondygnacyjnych naziemnych schronów obrony przeciwlotniczej.

Wybudowany z dużej ilości betonu i stali bunkier posiadał swoje własne instalacje filtracyjno-wentylacyjne, zbiorniki wodne, toalety, miejsca siedzące i leżące. Został posadowiony na odsłoniętym wyniesieniu nad przemysłową częścią Stołczyna, by chronić znajdujące się w dole osiedla zakłady przemysłowe – hutę, cementownię, a co najważniejsze: fabrykę chemiczną, w której produkowano w tym czasie też broń i amunicję. Służyć temu miało umieszczone na schronie działko przeciwlotnicze.

Bunkier wciąż pozostaje w zasobach obiektów obronnych kraju. Z powojennej historii bunkra najciekawszy jest chyba wątek wykorzystania go jako magazynu na rzeczy osób wyeksmitowanych. Obecnie służy telefonii komórkowej.

Exit mobile version