wczoraj i dziś #27 budynek przy Nehringa

Wydawało mi się, że w kwestii porównań dawnego i obecnego wyglądu Stołczyna nic nowego już nie odnajdę, a jednak nasza okolica wciąż mnie zaskakuje! Oto budynek, który został sfotografowany ponad 120 lat temu.

Nieznana fotografia

Czasem zwyczajnie zapominam o tym, że istnieje jakieś zdjęcie konkretnego miejsca. W tym wypadku jednak chyba faktycznie nie znałam tej fotografii wcześniej. A w zasadzie całej pocztówki, składającej się z kilku fotografii, wykonanej przez przedwojennego stołczyńskiego grafika i fotografa Emila Casparego.

Znany budynek

Moją uwagę na tej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku przyciągnęło zdjęcie jednego budynku, który wydał mi się znajomy, tylko jego otoczenie jest dziś bardziej oszczędne w estetyce. Czytelnicy bloga też powinni go rozpoznać:

Bank spółdzielczy

O samym budynku już kiedyś pisałam. Znalazł się on na liście budynków administracyjnych, działających na Stołczynie przy ul. Nehringa przez 1920 r. i pełnił funkcję kasy banku spółdzielczego. Nigdy w nim nie byłam, ale skoro okazało się, że ma on ponad 120 lat, postanowiłam do niego zajrzeć. Największy mój zachwyt wzbudziły oczywiście oryginalne, pięknie dekorowane drewniane drzwi! I, właściwie już będące zabytkiem techniki, elementy blokady jednego skrzydła!

Wczoraj i dziś

Jak wygląda porównanie wyglądu budynku na zdjęciu sprzed ponad 120 lat do dzisiaj? Sam budynek według mnie uległ niewielkim zmianom na zewnątrz. Zmieniło się natomiast otoczenie. Zawsze będzie mi żal przedogródków z drzewami, które znikają z czasem. Nie ma też zabudowań gospodarczych widocznych na starej fotografii. Domyślam się, że obecny wygląd klatki schodowej jest mało historyczny, ale mimo wszystko doceniam zachowaną stolarkę drzwi, nie tylko tych wejściowych. I mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy ich wymieniać, bo są naprawdę w fantastycznym stanie. Dajcie znać, jeśli znacie jeszcze podobnie zachowane, muszę je koniecznie zobaczyć, bo jak widać – wciąż jest coś do odkrycia 🙂


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga, stawiając wirtualną kawę!

3 myśli na temat “wczoraj i dziś #27 budynek przy Nehringa

Dodaj własny

  1. Na polnocych osiedlach jeszcze trochę tajemnic pozostało. Urzekło mnie określenie oszczędna estetyka 🙂

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: