Site icon Szczecin Stołczyn

wczoraj i dziś #28 Nad Odrą 32

W ostatnich kilku miesiącach kilka kamienic przy ul. Nad Odrą przeszło całkiem udane remonty. Jest to świetna okazja, żeby wrócić do tych miejsca z aktualizacją porównań zdjęć przedwojennych z wyglądem obecnym. Chciałabym jednak zacząć od zdjęcia, którego dotychczas nie używałam.

Restauracja przy Nad Odrą 32

O restauracjach, w tym o Gastwirtschaft Albert Hauslage, pisałam już we wcześniejszym wpisie. Przypomnę, że była to restauracja działająca długo, bo pojawiła się już w 1915, i działała do ok. 1943 r. W początkach widnieje jako Hauslage Emilie. Albert Hauslage pojawia się później, w 1933 r., zarówno jako prowadzący restaurację, jak i właściciel całej kamienicy.

W czasach pokoju w każdą ostatnią niedzielę miesiąca spotykało się tam towarzystwo sąsiedzkiej pomocy. Z widocznych na zdjęciu tablic reklamowych oraz wystawy możemy wnioskować, że serwowała m.in. szczecińskie piwa Bohrisch i Bergschloss.

Remont

W bieżącym roku trwał i zakończył się generalny remont elewacji kamienicy przy Nad Odrą 32. Muszę przyznać, że drżałam o to, jak zostanie potraktowana szczególnie ceglana ściana. Ale efekt jest zadowalający. Osobiście uważam, że to najlepsza z ostatnich renowacji. Oczywiście — mogłabym się przyczepić do bardzo surowej i szarej w barwie stolarki drzwiowej, która niczym nie przypomina starych, pięknie dekorowanych drzwi. Nie do końca podoba mi się też kafelkowanie cokołów kamienic. Jak zerkniesz na oryginalne zdjęcie — pierwotnie tam też były takie ceglane “okienka” w tynku. Ale całościowo, pod względem kolorystyki i zachowania oryginalnych elementów elewacji — efekt tej renowacji podoba mi się bardzo. Choć sentymentalnie może tęsknić będę za nabazgranym “DEPESCHE MODE”, które widziałam z okna swojego pokoju w dzieciństwie i długo mi zajęło, zanim doszłam do tego, o co chodzi w tym napisie 😉

Wczoraj i dziś

Pokusiłam się zatem o kolaż zdjęć, który splecie te dwa życia lokalu usługowego przy Nad Odrą 32, o których tutaj piszę. Mam nadzieję, że się spodoba!


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga, stawiając wirtualną kawę!

Exit mobile version