Przy okazji wpisu o fabryce chemicznej już wspominałam, że kierunek w jakim rozwinęła się fabryka po wojnie spowodował, że przedwojenne zabudowania stopniowo zaczęły znikać. Jednym z obiektów związanych z fabryką była willa dyrektora, która stała na górce na skrzyżowaniu ulic Nad Odrą i Kościelnej.
Villa Ecke
Villa Ecke. czyli willa narożna, stała na skrzyżowaniu ulic Nad Odrą i Kościelnej, co najmniej od początku XX wieku. Miała ciekawą formę architektoniczną z narożnym wejściem i bramą skierowaną wprost na skrzyżowanie ulic. Na jednej ze ścian wisiał zegar.

Nadodrzańska
Willa przetrwała wojnę jako zdrowa ruina. Nie została jednak odbudowana, a starsi mieszkańcy wspominają, że jako dzieci bawili się w jej ruinach. Wyburzono ją dopiero w latach 60. XX w. budując na jej miejscu lokal gastronomiczny “Nadodrzańska”, który najczęściej obecnym mieszkańcom kojarzy się z tym miejscem.
Elektroflex
Obecnie nie ma tam już także i tego budynku, a miejsce przeżywa swoją kolejną odsłonę, jako miejsce działania firmy Elektroflex.

Wczoraj i dziś

Obecny widok, w porównaniu z kadrem przedwojennym, jest dość ascetyczny. Nie ma już budynków widocznych na drugim planie, nie ma samej willi. Długo myślałam, że nie ma już żadnych punktów stycznych, a jednak jest jeszcze jeden element, który przetrwał zawieruchę lat powojennych – mur. Ale nie ten zakręcający na skrzyżowaniu, betonowy, lecz ceglany mur oporowy, ciągnący się wzdłuż ulicy Nad Odrą, opadający schodkowo w dół. Znajdziecie go teraz pod zwałami zarośli i na starym zdjęciu.
Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga stawiając wirtualną kawę!
kiedyś, w latach 70-tych czasem tam przejeżdżałem jadąc do Polic, do szkoły 102-ką.