turystyka okoliczna

Kiedy myślimy “turystyka”, to w głowie mamy zwykle odwiedzanie odległych kierunków, których poznanie ma nas czegoś nauczyć, zainspirować, albo dać nam estetyczną satysfakcję. Trochę ten obraz zaburzyła pandemia, która przynajmniej na początku mocno ograniczyła nasz turystyczny apetyt.

Cudze chwalicie

I nagle okazało się, że mamy wokół siebie masę ciekawych miejsc, dostępnych w zasięgu półgodzinnej podróży samochodem, czy nawet w obrębie jednego miasta – komunikacją miejską. Miejsc z niebanalną historią albo dających wytchnienie na łonie natury. Albo właśnie jakieś estetyczne przeżycie. Miejsc, obok których przechodziliśmy obojętnie, bo w naszej świadomości malowały się one jako zupełnie nieciekawe.

Samodzielne wypady

Taką wycieczkę do lokalnej atrakcji turystycznej można sobie zaplanować i odbyć samodzielnie. Najczęściej nie wymaga ona od nas więcej niż dobrych butów, prowiantu i jakiegoś świeżego spojrzenia na to, co chce się odwiedzić. Warto też jednak coś tam sobie wcześniej o danym miejscu poczytać, bo czasem nie do końca wiadomo na co patrzymy.

Spacery z przewodnikami

Przed pandemią i w trakcie jej trwania również, ale w ograniczonym zakresie, organizowane były wycieczki z przewodnikami, którymi byli albo licencjonowani miejscy przewodnicy, albo pasjonaci jakichś konkretnych tematów, jak Mirosław Wacewicz aka Legendziarz, Artur Krzyżański ze swoim projektem pt. Szczeciński Szlak Widokowy, czy Paweł Madejski i jego Drzewa i krzewy Szczecina. Sama oprowadzałam też po Stołczynie już kilka razy. Raz współpracując z Arturem, innym razem sama. Czytelnicy bloga powinni też kojarzyć mój przewodnik z rodzinną trasą spaceru, z którym można się wybrać na samodzielne zwiedzanie Stołczyna.

Wiosenny spacer po Stołczynie

Obostrzenia pandemiczne niemal znikają a turystyka okoliczna ma się dobrze. I wiosna za pasem. Dlatego niebawem, bo już w sobotę 9 kwietnia, pojawi się kolejna okazja by pospacerować ze mną. Trasa będzie odbiegała nieco od dotychczasowych, bowiem chcę Was poprowadzić opłotkami i skrótami (przynajmniej częściowo). Będzie też nieco trudniej, bo odejdę od schematu schodzenia z góry w dół. Spotykamy się o godz. 11.00 na ul. Kolejowej 2, przed budynkiem kolejowym, siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM i tu zakończymy wędrówkę. Wszystkich spragnionych widoków i odrobiny ruchu po zimowym zasiedzeniu serdecznie zapraszam.! Polecam zaobserwować wydarzenie na FB.


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga stawiając wirtualną kawę!

2 myśli na temat “turystyka okoliczna

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d