skarby Izby Pamięci Stołczyna #3 płytka posadzkowa z jeleniem

W ubiegłym roku miałam przyjemność prowadzić nadzór archeologiczny podczas prac remontowych w stołczyńskim kościele. Wszystkie znalezione wówczas przedmioty znajdują się w depozycie Izby Pamięci Stołczyna. Wśród wielu ciekawych odkryć we wnętrzu kościoła została znaleziona połowa płytki posadzkowej wyjątkowej urody.

Płytka posadzkowa z reliefem

Odkryta płytka jest wykonana w cegle. Jej powierzchnia pokryta została ciemnozielonym, ołowianym szkliwem. Na powierzchni, pomimo tego, że zachowała się tylko połowa, widoczny jest rysunek jelenia, wspiętego na tylnych nogach. Pod podbrzuszem jelenia umieszczona została trzylistna koniczyna.

Wyobrażenie jelenia zostało wpisane z okręg stanowiący element większej kompozycji.

Symbolika jelenia

Jeleń ma swoją określoną symbolikę w religijnym kontekście, w którym została odkryta płytka. Chrześcijańska interpretacja antycznych motywów, w których jeleń miałby polować na węże, uosabia jelenia z Chrystusem. Zwierzę to pojawia się kilka razy w Biblii. Pojawia się też w żywotach św. Eustachego czy św. Huberta, symbolizując Jezusa.

Chronologia znaleziska

Płytka została znaleziona w wąskim wykopie we wnętrzu kościoła, tuż przy ścianie wschodniej – tej na której wisi ołtarz. Stosując metodę chronologii względnej, jak również istniejące analogie do stołczyńskiej płytki, należy ją datować na XV w., a zatem na czas budowy murowanego kościoła. Jest ona zatem związana z pierwotnym wyglądem świątyni. Taka posadzka znajdowała się być może w całym kościele, ale ja skłonna jestem przypuszczać, że tylko w prezbiterium.


Jeśli lubisz czytać, co piszę na blogu to zachęcam Cię do wsparcia tej mojej pisaniny w postaci postawienia wirtualnej kawy 🙂


Post powstał na zlecenie Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM, w ramach realizacji projektu „Skarby Izby Pamięci Stołczyna”, dofinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin z „Małych Dotacji”.

Dodaj komentarz

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑