talerz spod znaku lwa

porcelana

Podczas spaceru ul. Kościelną, w okolicach skrzyżowania z ul. Ks. Dąbrówki, natknęłam się na fragment porcelanowego talerza z sygnaturą. Leżał na chodniku, choć domyślam się, że pierwotnie został znaleziony na pobliskim, porośniętym chwastami i trawą, placu po wyburzonych budynkach.

Sygnatura, w postaci lwa i monogramu LHS, wpisanych w owal, oraz napis Hutschenreuther Selb., są bardzo wyraźne. Wskazują jednoznacznie na bawarską manufakturę porcelany Lorenza Hutschenreuthera (ur. 1818, zm. 1886) w Selb, działającą od 1856 r. Jej korzenie sięgają jednak już 1814 r., kiedy to w Hohenberg an der Eger powstała fabryka ojca Lorenza, Carolusa Magnusa Hutschenreuthera (ur. 1794, zm. 1845).

Manufaktura współpracowała z artystami i przez długi czas wytwarzała szlachetną, luksusową porcelanę, znajdując nabywców w szerokich europejskich kręgach. Swoją renomę utrzymuje nadal, kontynuując tradycję produkcyjną pod skrzydłami grupy Rosenthal.

Talerz, którego fragment leżał na chodnikowej płycie, zapewne niegdyś cieszył czyjeś oko i schlebiał wyrafinowanemu gustowi. Niestety, nie dowiemy się czy podane na tak luksusowym talerzu potrawy smakowały lepiej.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: