gwiazdy pod stopami

Kolejny raz zachmurzone niebo przeszkodziło nam w obserwowaniu uroków nocy spadających gwiazd – roju Perseid, czyli meteorytów przecinających ziemską orbitę. Przy tej okazji przypomniałam sobie o gwiazdach (a raczej kometach), które zdarzało mi się widzieć pod stopami, podczas spacerów po Stołczynie.

gwiazda na plytce

Podczas ostatniego znalazlam tylko jedną. To charakterystyczne płyty chodnikowe ze sztucznego granitu, ze znakiem gwiazdy z warkoczem, czyli komety. Płyty takie były produkowane przez Fabrykę Kamieni Cementowych „Kometa” w Grabowie (Grabower Cementsteinfabrik „Comet” GmbH), która od 1896 r. istniała przy dzisiejszej ul. Firlika 2. Ten sam zakład wykonał także żelbetowe fundamenty działającej w Glinkach fabryki „Union”.

Jako dziecko ukułam sobie teorię, że to ślady po gwiazdach, które spadły w to konkretne miejsce. Stąd skojarzenie z Perseidami 🙂

Jestem pewna, że kiedyś było ich więcej. Teraz część zapewne przykryta jest chwastami i spływającą z wszechobecnych zboczy ziemią. Część być może padła ofiarą niewiedzy remontujących chodniki. Ja dojrzałam jedną na ul. Ks. Dąbrówki, pięć na ul. Kościelnej, w okolicy skrzyżowania z ul. Monterską oraz jedną na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Dąbrówki.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: