gwiazdy pod stopami

Kolejny raz zachmurzone niebo przeszkodziło nam w obserwowaniu uroków nocy spadających gwiazd – roju Perseid, czyli meteorytów przecinających ziemską orbitę. Przy tej okazji przypomniałam sobie o gwiazdach (a raczej kometach), które zdarzało mi się widzieć pod stopami, podczas spacerów po Stołczynie.

gwiazda na plytce

Podczas ostatniego znalazlam tylko jedną. To charakterystyczne płyty chodnikowe ze sztucznego granitu, ze znakiem gwiazdy z warkoczem, czyli komety. Płyty takie były produkowane przez Fabrykę Kamieni Cementowych „Kometa” w Grabowie (Grabower Cementsteinfabrik „Comet” GmbH), która od 1896 r. istniała przy dzisiejszej ul. Firlika 2. Ten sam zakład wykonał także żelbetowe fundamenty działającej w Glinkach fabryki “Union”.

Jako dziecko ukułam sobie teorię, że to ślady po gwiazdach, które spadły w to konkretne miejsce. Stąd skojarzenie z Perseidami 🙂

Jestem pewna, że kiedyś było ich więcej. Teraz część zapewne przykryta jest chwastami i spływającą z wszechobecnych zboczy ziemią. Część być może padła ofiarą niewiedzy remontujących chodniki. Ja dojrzałam jedną na ul. Ks. Dąbrówki, pięć na ul. Kościelnej, w okolicy skrzyżowania z ul. Monterską oraz jedną na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Dąbrówki.


Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz wspierać bloga stawiając wirtualną kawę!

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: