miejsce Stołczyna w rankingu zdegradowanych dzielnic Szczecina, komentarz

W minionym tygodniu ukazał się raport pt. Diagnoza Stanu Istniejącego Miasta Szczecina, przygotowany na zlecenie Urzędu Miejskiego przez grupę doradczą Atrium z Poznania. Wskaźniki, które wzięto pod uwagę to sfera społeczna (a w niej demografia, pomoc społeczna, bezrobocie, przestępczość, życie publiczne oraz edukacja), gospodarcza, środowiskowa, techniczna oraz przestrzenna. 

tecza

Zdegradowana tęcza nad zdegradowanym Stołczynem

Ranking

Media poświęciły trochę miejsca na omówienie wniosków raportu oraz umieszczonego w nim rankingu zdegradowanych dzielnic Szczecina. W komentarzach tych pojawiła się wielokrotnie nazwa Stołczyna. Dziennikarze wyrażali swoje zaskoczenie stosunkowo “niską” pozycją w tym niechlubnym rankingu dzielnic: Stołczyn, Skolwin czy Golęcino-Gocław. Zwłaszcza wobec faktu  zupełnie odmiennej diagnozy postawionej w 2014 r., kiedy to wzięte w nawias te trzy dzielnice, stanęły na szczycie podium. Swojego oburzenia wnioskami nie kryli również komentujący pod artykułami, przywołując swoje mrożące krew w żyłach wspomnienia z “wycieczki” na Stołczyn czy Skolwin.

Metodyka

Przyjęta przez badających metodyka może, i powinna, podlegać krytyce. Ja również patrzę na nią sceptycznie. Wątpliwości budzi nieuwzględnienie choćby dużych różnic w powierzchni i zaludnieniu poszczególnych dzielnic, jak również odmiennych funkcji centrum i przedmieścia w organizmie miejskim. Ale mam doświadczenie mieszkania kilku lat w Centrum i Śródmieściu, i trudno mi się w przedstawionymi wnioskami nie zgodzić. Na Stołczynie jest spokojniej, bezpieczniej i przyjemniej niż w centrum miasta.

Dobrze, ale źle…

Nie oznacza to, że jest dobrze, co pokazuje wspomniany raport. We wszystkich wziętych pod uwagę sferach, widoczny jest poziom krytyczny, dostrzegalny gołym okiem. I tutaj być może moja opinia będzie niepopularna, bo nie cieszy mnie tak “dobre” miejsce Stołczyna. Martwi mnie to, że problemy tutejszych mieszkańców, znowu zostaną zepchnięte na dalszy plan, bo w rankingu otrzymaliśmy “tylko” 5 punktów, podczas gdy Centrum dostało ich 66…

Stołczyn to nie slumsy

Problemy Stołczyna od lat są ignorowane i spychane na dalszy plan przez włodarzy miasta. Nie dziwią mnie zatem komentarze mieszkańców, którzy sami podtrzymują złą sławę miejsca, rozczarowani pozornymi ruchami w kierunku poprawy. Tymczasem Stołczyn to nie slumsy. Stołczyn to wyrosłe z historycznych wsi przedmieście, które żyje w niedalekiej odległości i w cieniu wielkiego miasta. I tak jak to wielkie miasto, do sprawnego funkcjonowania potrzebuje równych chodników, jezdni bez dziur i skoszonej trawy. Na początek.


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga stawiając wirtualną kawę!

Jedna myśl na temat “miejsce Stołczyna w rankingu zdegradowanych dzielnic Szczecina, komentarz

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: