wczoraj i dziś #2 Nad Odrą 57

Są takie miejsca na Stołczynie, które w ciągu ostatnich stu lat zmieniły się bardzo. Na portalu sedina.pl, w galerii z archiwalnymi fotografiami, znalazłam kadr, który trudno dziś rozpoznać. Zainspirował mnie on do przygotowania kolejnego “wczoraj i dziś”.

2a.jpg

Jest to ponownie ul. Nad Odrą, tym razem w jej odcinku bliżej Huty. O tym, że w tym miejscu były kiedyś jakieś budynki, wiedziałam wcześniej. Wskazują na to zresztą takie ślady, jak schody i udeptane ścieżki na zarośniętych już dzisiaj “skrótach”, uczęszczanych przeze mnie niegdyś w drodze do szkoły. Muszę jednak przyznać, że zestawienie ze sobą starej i obecnej panoramy tego miejsca jest dość przygnębiające.

W poprzednim wpisie skomentowałam powstały niedawno ranking zdegradowanych dzielnic Szczecina oraz miejsca Stołczyna w tym zestawieniu. Dzisiejszy fotomontaż jest właściwie zobrazowaniem wyrażonej w tamtym wpisie opinii. Bo o ile rozumiem zjawisko migrowania osadnictwa mieszkalnego, to mój sprzeciw budzi hodowanie przez miasto tej zachwaszczonej dżungli. Bo tym, niestety, jest ten odcinek ulicy w tym momencie. I, znowu niestety, nie tylko ten.

Na powyższym zdjęciu i tak jeszcze nie jest źle, bo nie dalej jak dwa, trzy tygodnie temu została wykoszona trawa przy chodniku. Ale kawałek drogi dalej, chodnik jest zupełnie zajęty przez zarośla: przez bluszcz wyrastający ze zbocza i ceglanego przyziemia budynku, stojącego niegdyś w tym miejscu, oraz trawę i chwasty “zasiane” na płytkach chodnikowych. Na tym zakręcie, gdzie regularnie dochodzi do kolizji z udziałem samochodów osobowych, to dość lekkomyślne, żeby pozwalać przyrodzie na taką ekspansję.

Na koniec jeszcze, dla porównania, oryginalna fotografia z 1934 r.

Powrotu do takiego widoku raczej nie uświadczymy. Ale czy doczekamy się chociaż bezpiecznego chodnika? Czy pozwolimy dzikiej roślinności na dalszy niekontrolowany rozrost? Czas pokaże.


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga stawiając wirtualną kawę!

Jedna myśl na temat “wczoraj i dziś #2 Nad Odrą 57

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d