wczoraj i dziś #4 Nad Odrą

Miałam plan, żeby pokazać Wam dzisiaj zmianę jaka zaszła w przestrzeni w okolicach skrzyżowania ul. Kościelnej i Dąbrówki. Kilka dni temu jednak w moje ręce trafiła książka szczecińskiego historyka prof. Tadeusza Białeckiego, z Jego zdjęciami różnych miejsc w Polsce, z lat 50. i 60. XX wieku. I znalazłam w niej trzy fotografie wykonane na Stołczynie. Postanowiłam w związku z tym przyjrzeć się jednej z nich.

Oto i ona:

Zdjęcie pochodzi z 1959 r., czyli już z czasów powojennych. Zostało wykonane przy ul. Nad Odrą, w kierunku skrzyżowania z ul. Kościelną,  nieopodal terenu należącego dziś do fabryki Fosfan. Przy najbliższej okazji, podczas wieczornego spaceru, zrobiłam swoją fotografię. Oto efekt kolażu przeszłości i teraźniejszości:

4a.jpg

Co się zmieniło w tym krajobrazie? Widoczna po lewej stronie kamienica, która została wyburzona nie tak dawno temu, stoi jeszcze na Google Street View, o czym napisałam we wcześniejszym wpisie. Inaczej są poustawiane słupy elektryczne wzdłuż ulicy. Zniknęły też dwie hale fabryczne. Tę po lewej stronie zastąpiły silosy Fosfanu, zaś po tej po prawej zostały wciąż widoczne jeszcze fragmenty fundamentów i przyziemia. Całą okolicę porasta gęsta roślinność. No i ludzi teraz jakby mniej…

Zdjęcie archiwalne pochodzi z książki: T. Białecki, Z aparatem fotograficznym po Polsce w latach 50. i 60. XX w. część druga, Szczecin 2017, s. 339.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: