wczoraj i dziś #8 ulica Nad Odrą

Ktoś ostatnio na Instagramie nazwał moje kolaże fotograficzne kolorowajkami. Niech więc będzie. Oto kolejna kolorowajka:

8a.jpg

Kadr ten to ulica Nad Odrą, od kamienicy nr 49, w kierunku na Skolwin. Pozornie nie zmieniło się wiele, co w zasadzie, w kontraście do części Stołczyna, gdzie po wyburzonych kamienicach mamy teraz puste place (patrz ul. Kościelna), jest dość pocieszające. Przed wojną fasady kamienic wyglądały jednak bardziej strojnie.

no_02 - Steinstraße - 01
Ulica Nad Odrą na przedwojennym zdjęciu

Na archiwalnej fotografii widzimy, że kamienica nr 30 miała ozdobne sztukaterie na fasadzie oraz balkon, podobny do tego w kamienicy na przeciwko pod numerem 47 . Ozdobne kasetony pod oknami widoczne są również na ścianie kamienicy pod numerem 28. Pewną różnicę stanowi także ruchliwość tego odcinka.

Nad Odrą teraz

Tłumy ludzi zastąpiły zaparkowane samochody. A dolne części kamienic, które były i nadal są wydzielone dla celów handlowo-usługowych, dziś nie są wykorzystywane w pełni. Drobny handel i usługi znacząco się w tej części miasta skurczyły.  I, póki co, nie ma pomysłu jak zagospodarować puste pomieszczenia. Ale, żeby pozostać sprawiedliwym, to nie tylko problem Stołczyna, a wręcz całego Szczecina.

Archiwalne zdjęcie pochodzi z portalu sedina.pl.

Jedna myśl na temat “wczoraj i dziś #8 ulica Nad Odrą

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: