spacerem po ulicy… Narciarskiej

Położona u stóp Zielonego Wzgórza, ulica Narciarska, historycznie związana jest z Gocławiem. Teraz znajduje się w granicach administracyjnych osiedla Stołczyn i stanowi jedną z najbardziej urokliwych. Zarówno naturalne ukształtowanie terenu, jak i historyczna zabudowa tej uliczki sprawiają, że wyróżnia się ona na tle pozostałych.

Zacznijmy spacer od najbardziej oddalonego punktu ulicy.

IMG_0668

Stoi tu najpiękniejszy chyba budynek w okolicy. Szkieletowa konstrukcja bryły budynku, piękny, osłaniający też schody, ganek wysunięty z jednej strony oraz ośmioboczna w rzucie wieża w jednym z narożników, powodują, że całość ma wygląd baśniowego zamku, stylizowanego na średniowieczne założenia rycerstwa średniego szczebla.

Ulica Narciarska jest dość stroma i ma brukowaną jezdnię. Większość przedwojennych domów, wybudowanych w latach 20. XX w. ma odświeżone elewacje. Jeden z nich, stojący u stóp ścieżki wiodącej do Wieży Bismarcka, został jednak w trakcie ocieplania potraktowany po macoszemu, bowiem styropianem został zasłonięty piękny herb, który widniał na zachodniej jego ścianie.

IMG_0691
Po prawej – ściana, na której przed ociepleniem widniał herb
IMG_0693
Ciąg domów na ul. Narciarskiej

IMG_0696

Najnowszą, i kontrowersyjną, realizacją przestrzenną na ul. Narciarskiej, jest plac zabaw oraz siłownia pod chmurką, ustawione u zbocza stoku.

IMG_0697
Plac zabaw i siłownia pod chmurką

Ciekawe jest to, że odnowienia elewacji nie doczekał się chyba najoryginalniejszy w ciągu domów budynek.

IMG_0701

W ganku prowadzącym do tego domu, na ścianie umieszczony jest kolejny herb. Zaś na narożnej ścianie, ściętej pod kątem 45 stopni, widnieje dekoracyjna sztukateria z napisem, który dziś jest już trudny do odczytania.

 

Dalszy spacer w dół ulicy wiedzie nas do ostrego zakrętu w kierunku ul. Nad Odrą.

IMG_0712
Brukowana ulica Narciarska
IMG_0714
Strome zejście do ul. Nad Odrą

Na samym końcu ulicy Narciarskiej stoi budynek kolejowy. Dziś zaniedbany dość poważnie, ale nadal prezentujący charakterystyczny styl architektoniczny. Warto byłoby zadbać o zachowanie tego oryginalnego domu w jak najlepszym stanie.

IMG_0716
Budynek kolejowy w dole ulicy Narciarskiej

Ulicy Narciarskiej nie trzeba chyba nikomu zachwalać do spacerowania. Jej urok doceniają wszyscy, którzy odwiedzają Wieżę Bismarcka.

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d