wczoraj i dziś #13 ulica Nad Odrą

Ulica Nad Odrą w okolicy skrzyżowania z ulicą Kościelną jest dzisiaj zupełnie niepodobna do tego, jak wyglądała jeszcze sto lat temu. Do dzisiejszego kolażu posłużyła mi fotografia z tym odcinkiem, wykonana mniej więcej z miejsca, w którym dzisiaj zabudowa się urywa, w kierunku wspomnianego wyżej skrzyżowania. To kolejny smutny przykład znikającego krajobrazu Stołczyna.

13a.jpg

Widoczna z prawej strony kamienica nie jest jedynym architektonicznym elementem, którego już niestety brakuje w tym krajobrazie. Na archiwalnym zdjęciu widoczne są jeszcze dwa inne budynki po lewej stronie. Ten u szczytu ulicy jeszcze sama pamiętam. Byłam w nim kilka razy w odwiedzinach u koleżanki ze szkoły.

01a - Steinstraße - 01.jpg

Ale budynków już nie ma. A miejsce zabudowy po obu stronach zajęły przerośnięte krzewy oraz drzewa samosiejki. I wąski chodnik po lewej stronie rozjeżdżany co jakiś czas przez wypadające z zakrętu auta rozpędzone z góry. Jedynym punktem wspólnym łączącym starą i współczesną przestrzeń w tym miejscu jest budynek dyrekcji Fosfanu (niegdyś fabryki Union), który jest w stanie opłakanym i, jak wiemy, również skazany jest już na wyburzenie.

Nad Odrą dziś.JPG

Zdjęcie archiwalne pochodzi z galerii portalu sedina.pl

3 myśli na temat “wczoraj i dziś #13 ulica Nad Odrą

Dodaj własny

  1. Pamiętam rozbiórkę tego budynku po prawej. W sumie to rozbiórkę dwóch kamienic. To było gdzieś w połowie lat 80. A kto pamięta budynek oraz kiosk usytuowany naprzeciwko wlotu ulicy Kościelnej w ulicę Nad Odrą? To trochę dalej 🙂

    Polubienie

  2. Ten blok po prawej rozebrany został w 1986 roku, a ten niżej w 1991. Ja pamiętam jeszcze dom który stał na Kolejowej przy samych torach kolejowych rozebrany jakos na przełomie lat 70/80.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: