wczoraj i dziś #13 ulica Nad Odrą

Ulica Nad Odrą w okolicy skrzyżowania z ulicą Kościelną jest dzisiaj zupełnie niepodobna do tego, jak wyglądała jeszcze sto lat temu. Do dzisiejszego kolażu posłużyła mi fotografia z tym odcinkiem, wykonana mniej więcej z miejsca, w którym dzisiaj zabudowa się urywa, w kierunku wspomnianego wyżej skrzyżowania. To kolejny smutny przykład znikającego krajobrazu Stołczyna.

13a.jpg

Widoczna z prawej strony kamienica nie jest jedynym architektonicznym elementem, którego już niestety brakuje w tym krajobrazie. Na archiwalnym zdjęciu widoczne są jeszcze dwa inne budynki po lewej stronie. Ten u szczytu ulicy jeszcze sama pamiętam. Byłam w nim kilka razy w odwiedzinach u koleżanki ze szkoły.

01a - Steinstraße - 01.jpg

Ale budynków już nie ma. A miejsce zabudowy po obu stronach zajęły przerośnięte krzewy oraz drzewa samosiejki. I wąski chodnik po lewej stronie rozjeżdżany co jakiś czas przez wypadające z zakrętu auta rozpędzone z góry. Jedynym punktem wspólnym łączącym starą i współczesną przestrzeń w tym miejscu jest budynek dyrekcji Fosfanu (niegdyś fabryki Union), który jest w stanie opłakanym i, jak wiemy, również skazany jest już na wyburzenie.

Nad Odrą dziś.JPG

Zdjęcie archiwalne pochodzi z galerii portalu sedina.pl

5 myśli na temat “wczoraj i dziś #13 ulica Nad Odrą

Dodaj własny

  1. Pamiętam rozbiórkę tego budynku po prawej. W sumie to rozbiórkę dwóch kamienic. To było gdzieś w połowie lat 80. A kto pamięta budynek oraz kiosk usytuowany naprzeciwko wlotu ulicy Kościelnej w ulicę Nad Odrą? To trochę dalej 🙂

  2. Ten blok po prawej rozebrany został w 1986 roku, a ten niżej w 1991. Ja pamiętam jeszcze dom który stał na Kolejowej przy samych torach kolejowych rozebrany jakos na przełomie lat 70/80.

  3. Ja mieszkałem w budynku przy ul. Nad Odrą 42 na wprost wylotu ul. Kościelnej… fajne czasy … człek młody i piękny. Budynek rozebrano coś koło 1998r. Lokatorów z 4 mieszkań przeniesiono na ul. Dąbrówki i Kościelną a także w inne rejony miasta ale już nie pamiętam dokładnie gdzie.

  4. Witam. Ja mieszkałem w tym budynku po lewej na wylocie ul Kościelnej na samym skrzyżowaniu. To był adres Nad Odrą 42. Z budynku wysiedlano nas około 1997 lub 1998, nie pamiętam dokładnie. Lokatorzy dostali mieszkania na ul. Dąbrówki, Monterskiej i Kościelnej ale już z tego co wiem rozjechali się po świecie. Fajne to były czasy …

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d