po jesiennych remontach

Kilka ostatnich miesięcy obfitowało na Stołczynie w prace remontowe różnego rodzaju. Poskutkowały one zmianami, które możemy zaliczyć do pozytywnych, w porównaniu z postępującym wyburzaniem starej zabudowy.

Najbardziej we znaki dała się mieszkańcom zmiana nawierzchni na dwóch ulicach: Polickiej i Kościelnej. W planach remont miał trwać do końca listopada, w rzeczywistości przedłużył się jeszcze na połowę grudnia, i patrząc na niektóre niedoróbki, możemy się spodziewać, że budowlańcy będą musieli jeszcze coś poprawić. Nie zmienia to faktu, że nowa nawierzchnia leży i już mogą się nią cieszyć kierowcy.

IMG_1124.JPG
Ulica Policka po remoncie

Nowością na ul. Polickiej jest szeroki na jedną płytkę chodnik po stronie przeciwnej do Osiedla Glinki.

IMG_1108.JPG

Na ulicy Kościelnej wielkich nowości nie ma. Jedynie zapewne niejako “przy okazji” został wylany nowy asfalt wokół studzienki oraz załatanych kilka dziur na drodze dojazdowej do szkoły.

IMG_1188.JPG

Inną, mnie osobiście bardziej cieszącą, grupę remontów stanowiły zmiany elewacji budynków mieszkalnych. Wszystkie zrealizowane ocieplenia wizualnie są bardzo trafione i nie zepsuły charakteru zabudowy. Bardzo efektownie wygląda elewacja kamienicy przy ul. Nad Odrą 22.

IMG_1196.JPG

Wieść niesie, że mieszkańcy wspólnoty sami sfinansowali ten remont.

Duże obawy budził remont trzech familoków na skrzyżowaniu ul. Nad Odrą i Dąbrówki. Jednak efekt końcowy jest bardzo zadowalający. Najpierw remontowi został poddany budynek przy ul. Nad Odrą 89, gdzie wymieniony został tynk oraz oczyszczone oryginalne cegły.

Następne były dwa budynki przy ul. Dąbrówki, oba remontowane jednocześnie. Tutaj położony został styropian, a dopiero na nim odtworzona oryginalna struktura ceglana elewacji, z użyciem płytek imitujących cegłę.

Wygląda to wszystko nienachalnie i stylowo. Należy tylko żałować, że czwarty z familoków odbiega teraz od tego czystego obrazu.

Ostatnim quasi-remontowym novum jest wiata na przystanku “Kościelna”. Kilka takich pojawiło się na odcinku między Gocławiem a Skolwinem.

Dla mnie efekty tych remontów są pozytywne. Były potrzebne i praktyczne, do tego estetycznie nie zaburzyły wizerunku osiedla, co może tylko cieszyć. A jak Wam się podobają te zmiany?

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: