Hutnicza Noc Muzeów

19 maja odbyła się w Szczecinie już po raz trzynasty Europejska Noc Muzeów. To coroczne święto przyciąga niezmiennie rzesze wieczornych i nocnych zwiedzających, którym udostępnia się eksponaty oraz miejsca na co dzień nieosiągalne. W tym roku udało się zorganizować atrakcje dla zainteresowanych imprezą na naszym Stołczynie.

hutnicza noc muzeów banerNAFB.png

Pod hasłem “Hutnicza Noc Muzeów” przygotowana została wystawa pamiątek po Hucie Szczecin, zakładzie, który w sposób znaczący odcisnął piętno na życiu zawodowym i społeczno-kulturalnym wielu mieszkańców Stołczyna. Wystawę udało się zorganizować dzięki heroicznemu wysiłkowi Stowarzyszenia Stołczyn po Sąsiedzku oraz Klubu Aktywnego Seniora. Te dwie organizacje, z p. Wiesławą Rycerz na czele, podjęły się trudu wyremontowania starej wartowni Huty Szczecin, i uczynienia zeń miejsca spotkań i imprez. Pierwszą była właśnie Hutnicza Noc Muzeów.

Trzonem wystawy były pamiątki uratowane przez p. Józefa Czaplińskiego, byłego pracownika Huty Szczecin,  który w momencie likwidacji zakładu, nie dopuścił do tego, by wszelki materialny ślad po tej niezwykle bogatej i znaczącej historii Stołczyna został starty w proch. Dzięki niemu zachowały się oryginalne sztandary i proporce Huty, puchary Zespołu Ludowego czy Orkiestry Dętej, działającej przy Hucie, jak również cały szereg dyplomów, dokumentów oraz fotografii.

Pan Józef jako opiekun kolekcji użyczył jej na cele wystawy, ale swoje pamiątki wypożyczyli również mieszkańcy Stołczyna. Wszystko to złożyło się na ekspozycję  wywołującą żywe wspomnienia i burzę komentarzy osób zwiedzających.

Oprócz ekspozycji hutniczych pamiątek, zwiedzający mogli obejrzeć również wystawę obrazów Tadeusza Szklarskiego, która została zaaranżowana w tunelu Huty.

Hutnicza Noc Muzeów zgromadziła niemałą widownię i odbiła się echem w mediach, z czego, jako autorka merytoryczna, jestem bardzo zadowolona. Okazuje się, że szczecinianie chętnie podejmują nawet daleki północny kurs, w poszukiwaniu ciekawych atrakcji w mieście, nawet jeśli w tym samym momencie w Centrum jest ich zatrzęsienie.

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: