migawki z przeszłości: Ostrów Czajczy

W ciągu wieków istnienia i funkcjonowania Stołczyna, zmianom ulegały nie tylko przestrzeń i ludzie, lecz również krajobraz naturalny. Wiele z tych zmian dostrzegamy na bieżąco gołym okiem. Ale pamięć ludzka jest ulotna, i o pewnych, niegdyś oczywistych przekształceniach, szybko zapominamy.

Osobiście nie miałam szansy na własne oczy widzieć wysepki na Odrze, którą chcę dziś przywołać z odmętów pamięci. Chodzi o Ostrów Czajczy, po niemiecku Kiebitzwerder.

mapa 1938 r
Kiebitzwerder na mapie z 1938 r.
mapa 1988 r
Ostrów Czajczy na mapie z lat 80.

Była to niewielka, niezamieszkana wysepka, która znajdowała się na Odrze pomiędzy Wyspą Dębiną i brzegiem lądu na wysokości dzisiejszego nabrzeża Fosfanu. Widoczna jest na zdjęciach przedwojennych:

 

 

Kiebitzwerder, nazwana po polsku Ostrowem Czajczym, istniała do wczesnych lat 80. Została zlikwidowana, a dokładniej wybagrowana, prawdopodobnie w ciągu 1982 r., w wyniku modernizacji toru wodnego. Udało mi się znaleźć tylko jedno zdjęcie z polskich czasów, z 2. połowy lat 60., na którym jest widoczna:

ul_Nad_Odra_1231245_Fotopolska-Eu 1968-70
Ostrów Czajczy na Odrze. Źródło: fotopolska.eu

Dostęp mieszkańców Stołczyna do Czajczego Ostrowu wydawał się być prosty. Może znane są wam jakieś historie waszych rodziców lub dziadków, związane z tym miejscem?

3 myśli na temat “migawki z przeszłości: Ostrów Czajczy

Dodaj własny

  1. pamietam ta wysepke jako dzieciaki scigalismy sie w plywaniu do niej tak wiem z perspektywy czasu to byla totalna glupota ale wtedy to byl nie lada wyczyn poza tym bylo to ulubione miejsce wedkarzy

  2. Ja również pamiętam tą wysepkę. Podobno młodzież z Łowieckiej pływała tam także na biwaki pod namiot :). Czytałem, że jednym z powodów jej likwidacji było to, że po pogłębianiu toru wodnego zaczęła się obsuwać i go zasypywać. Jedna z lokalnych wersji mówiła o tym, że jednym z powodów było także to że podczas mgły wpadały na nią barki 🙂

    A tak z innej beczki czy ktoś pamięta jak w latach 80-tych zatonęła pogłębiarka niedaleko brzegu przy Łowieckiej?

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d