wczoraj i dziś #18 Kościelna 53

Przy ulicy Kościelnej 53 stoi wyjątkowy budynek, który został wybudowany po Pierwszej Wojnie Światowej, jako nowy Urząd Gminy. W 1920 roku zostały w nim umieszczone wszystkie urzędy administracyjne Stołczyna. Nadal widoczna jest na narożu tego budynku tynkowana plakieta oraz napis: Gemeinde Amt. Zdjęcie przedwojenne tego obiektu posłużyło za bohatera dzisiejszego wpisu.

wczoraj i dziś.jpg

Oprócz samych kamienic widzimy na starym zdjęciu brukowaną ulicę oraz drewniane słupy elektryczne, które pamiętają jeszcze najstarsi mieszkańcy Stołczyna. Co do samego budynku na pierwszym planie, to na pierwszy rzut oka nie uległ on większym zmianom. Jest teraz zaniedbany i odpada z niego tynk, zwłaszcza na wysokości trzeciej kondygnacji. Ale wprowadzono w nim jednak kilka drobnych zmian. Pierwsze to okna, wymienione zapewne przez mieszkańców samodzielnie, co powoduje, że kamienica straciła na wizualnej jednolitości. Remontowany jak widać był również dach. I uległ on konstrukcyjnemu uproszczeniu. Na starym zdjęciu widzimy bowiem, że prześwity w dachu miały formę lurkarn, czyli występowały poza jego połać. Nowy dach został zaopatrzony w zwykłe okna połaciowe.

dziś.jpg

Ciekawostkę widać też w tle. Na ostatnim planie widoczne są narożne kamienice przy ulicy Monterskiej, znane z tej fotografii. Na tej dalszej widzimy narożne balkony, które po wojnie uległy likwidacji.

no_10 - Gemeindehaus, Kirchenstraße 53 (14b).jpg

Źródło: sedina.pl

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d