budynki administracji na Stołczynie

Rozglądając się współcześnie po Stołczynie można łatwo odnieść wrażenie, że musiała być to kiedyś odrębna jednostka administracji. Jeszcze sto lat temu była to oddzielna od Szczecina gmina, która była samowystarczalna i rządziła się samodzielnie. Obecnie jedynym właściwie śladem po tej historii są budynki, które niegdyś służyły celom administracyjnym. Większość z nich, podobnie jak niektóre przedwojenne budynki szkolne, funkcjonują teraz jako zwykłe domy lub kamienice mieszkalne. W dzisiejszym wpisie chciałabym przywrócić pamięć o ich pierwotnej funkcji.

Do 1920 r. urzędy administracyjne były rozproszone po kilku budynkach, w których obok mieszkań, mieściły się biura. Większość tych urzędniczych biur byłą umiejscowiona się przy Wilhelmstrasse, czyli obecnej ul. Nehringa. Dla 1915 r. mamy informację, że burmistrzem był Erdmann Dittmer, a jego biuro znajdowało się przy Wilhelmstrasse 5, czyli dzisiejszej ul. Nehringa 22. W tym samym budynku znajdował się też Urząd Gminy.

1915 dittmer wilhelmstr 5.png
Książka adresowa 1917
IMG_4187.JPG
Dawny budynek administracji, ul. Nehringa 22

Jak się przyjrzeć, to po samym budynku od razu widać, że pełnić musiał niegdyś funkcje reprezentacyjne. Jest dość bogato dekorowany sztukateriami, a do tego samo wejście ze schodami oraz balkon ponad nim, nadają budynkowi charakteru miejsca oficjalnego. Nic dziwnego zatem, że ten dom został wybrany w 1945 r. na miejsce urzędu administracyjnego, najpierw rosyjskiego, a potem polskiego.

 

Na Wilhelmstrasse 7 znajdował się urząd stanu cywilnego. To obecnie budynek pod adresem ul. Nehringa 26.

IMG_4192.JPG
W czasach niemieckich tu był urząd stanu cywilnego

Na poły urzędowym budynkiem był ten, pod obecnym adresem Nehringa 41, gdzie znajdowała się kasa banku:

IMG_4199.JPG

W związku z potrzebą centralizacji różnych rozproszonych urzędów oraz w wyniku rozrastania się gminy, około 1920 r., został otwarty nowy Urząd Gminy (Gemeindeamt) przy Kirchenstrasse 53, czyli ul. Kościelnej 53.

IMG_4176

W budynku tym znalazły swoje miejsce wszystkie wcześniej rozproszone oddziały administracji. Pracownicy i urzędnicy państwowi pracowali w następujących działach: biuro meldunkowe, biuro podatkowe i opieka społeczna. Powstał też niezależny dział budowlany. W nowym budynku mieścił się także niezależny posterunek policji. Po 1933 r. został przekształcony w lokalny oddział policji. 

Ostatnim z zachowanych obiektów administracji publicznej jest poczta. Znajdowała się w tym samym budynku, co obecnie, przy ul. Zamkniętej 2. Wówczas była to Am Schwarzen Weg 1.

poczta 1937.png
Książka adresowa 1937 r.
IMG_4201.JPG
Budynek poczty

Dostosowywanie bryły budynku do bieżących potrzeb, to rzecz naturalna. Kulturowa i historyczna wymiana ludności, która miała miejsce w latach 1945-46, sprawiła jednak, że o pierwotnej funkcji tych obiektów w większości przypadków zapomnieliśmy. Ciekawa jestem ilu z Was mieszka teraz tam, gdzie kiedyś były szkoły lub urzędy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: