szczypta klasyki na Stołczynie

W ostatnią, dość upalną, sobotę czerwca, stołczyńska Rada Osiedla zaprosiła do swojej świetlicy mieszkańców, na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Chóru Concertino, pt. Magiczny Mozart. Koncert został zorganizowany na powitanie lata. Sala w siedzibie Rady Osiedla wypełniła się krzesełkami, mieszkańcami Stołczyna w różnym wieku oraz, nade wszystko, muzyką. 

2019-06-29 17.10.11
Radna Małgorzata Abelite otwiera koncert

Chór Concertino działa przy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie od 2001 r. Członkami zespołu są studenci, pracownicy szczecińskich zakładów i instytucji, a także emeryci. W jego repertuarze znajdują się utwory z różnych epok, o rozmaitej stylistyce – od madrygałów i motetów, przez większe formy cykliczne świeckie i religijne, pieśni ludowe i obce, a także pieśni i piosenki rozrywkowe.

2019-06-29 17.10.51.jpg
Chór Concertino

Ci, którzy zdecydowali się przyjść na koncert, mogli wysłuchać niemal godzinnego występu, spektaklu muzycznego o iście letniej tematyce – miłości, z ariami i nokturnami Mozarta oraz śpiewem chóru. Utwory grupowe przeplatane były wystąpieniami solowymi, w wykonaniu utalentowanej Agaty Wasik.

2019-06-29 17.25.24.jpg
Solistka Agata Wasik

Akompaniament fortepianowy zapewniła Małgorzata Wielgolińska. Chórem dyrygowała Małgorzata Kowalik, jego dyrektor artystyczna. Całość była wyważona, ale bez zbędnego patosu, z odpowiednią dawką poczucia humoru. Mieszkańcy docenili to nagradzając każdy utwór gromkimi brawami.

Była to bez wątpienia miła odmiana na Stołczynie, gdzie bądź co bądź, kultura wysoka gości w ostatnich latach rzadko. Za rzadko. Wbrew utyskiwaniom, że lepszy byłby festyn dla dzieci, uważam, że i na tym wydarzeniu dzieci skorzystały. Bo grunt to pokazywać dzieciom różnorodne fragmenty świata, nawet jeśli są one odległe od naszej ulubionej formy świętowania. Organizatorom należą się ogromne brawa za pomysł, może trochę za odwagę, a na pewno za udaną próbę urozmaicenia oferty rozrywkowej na Stołczynie. 

2019-06-29 17.10.14.jpg
Świetlica Rady Osiedla była wypełniona po brzegi mieszkańcami Stołczyna

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: