wczoraj i dziś #22 Nad Odrą 26-32

Dzisiaj kolejny z serii kolaży fotografii odcinka ulicy Nad Odrą, między Zamknięta/Kolejową i budynkiem N/Odrą 53. Była to chyba najczęściej fotografowana część Stołczyna, nie licząc widoków na hutę. W tym wypadku mamy ujęcie z 1. połowy XX wieku, jednak późniejsze niż to, które pokazałam w poprzednim kolażu.

wczoraj i dziś logo

Wskazuje na to przede wszystkim zmiana kształtu górnej części okien na parterze kamienicy nr 26, które na początku były prostokątne. Tutaj, na starym zdjęciu widzimy je już w formie łukowatej, takiej jaką znamy dzisiaj. Zdjęcie archiwalne pochodzi z 1940 r.

1 IMG_4308.JPG
Źródło: M. Łuczak, Szczecin Skolwin-Stołczyn. Szczecin 2018, s. 258.

Co ciekawe, widać, że fasady dwóch kamienic, 26 i 28, zostały uproszczone. Brak dekoracji nad oknami, które znane są ze starszych fotografii. Wydawać by się mogło, że owe uproszczenie to działanie powojennych remontów. Okazuje się jednak, że już przedwojenna społeczność Stołczyna pozbawiła te dwie strojne kamienice detali na fasadach. Cała ta pierzeja zatem, począwszy od kamienicy nr 24, uległa zmianie jeszcze przed wojną. Kamienica nr 24 dostała dodatkowe piętro, w budynku 26 zmieniono kształt okien na parterze, a obie – 26 i 28 – zostały pozbawione dekoracji. Wygląda to tak, jakby miał tu miejsce jakiś duży pożar, w wyniku którego, przy okazji naprawiania strat, dokonano zmian w wyglądzie budynków. Niestety, póki co nie natknęłam się na żadną informację o takim zdarzeniu.

dziśzlogo.jpg

Zdobienia na fasadzie widoczne są na fotografii z 1913 r. Domniemany pożar i remonty należałoby zatem umieścić po tej dacie, w latach 20. lub 30. XX wieku. Uwagę zwraca też to, że na zdjęciu z 1913 r. nie ma balkonu na kamienicy 30, a na późniejszym jest. To też jest dla mnie zagadka. Być może dlatego nie przetrwał on długo, skoro był dobudowany, a nie zaplanowany od początku budowy.

W związku z tym, dzisiejszy widok na ten odcinek ulicy aż tak bardzo nie różni się od tego z historycznej fotografii. Oprócz czasu dzieli je w zasadzie jedna rzecz – lokale usługowe, które wówczas były zagospodarowane, a teraz stoją odłogiem i straszą. Miejmy nadzieję, że w tej kwestii doczekamy się jakiejś znaczącej zmiany.

Tradycyjnie już – dzisiejszy kolaż jako tapetę, również w wersji z kalendarzem na październik, możecie pobrać w zakładce TAPETY.

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: