Na Stołczynie mamy tylko kilka obiektów wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, a zatem objętych najwyższą formą ochrony konserwatorskiej. Są wśród nich kościól czy cegielnia Lindkego, o których już pisałam. Kolejnym takim zabytkiem jest budynek kolejowy stacji Szczecin Stołczyn (do niedawna: Glinki).
LOKAL DLA STOWARZYSZENIA
Budynkiem zainteresowałam się w momencie poszukiwania miejsca dla Stowarzyszenia Przyjaciół Stołczyna FORUM, którego jestem prezeską. Po nieudanych próbach znalezienia lokum w którymś z pustych lokali komunalnych, zwróciłam się z zapytaniem do PKP. Po miesiącu negocjacji udało się! Dostaliśmy klucze i ruszyliśmy właśnie z remontem. Na ten cel uruchomiliśmy zrzutkę, do której wsparcia już teraz zachęcam:
ZABYTKOWA STACJA
Znalezienie miejsca w tym akurat zabytku cieszy mnie (i Stowarzyszenie) z wielu względów. Wśród nich jednym z najważniejszych jest fakt, że ochrona dziedzictwa i zabytków Stołczyna leży nam bardzo na sercu, a teraz mamy okazję samodzielnie o jeden z nich zadbać. Przynajmniej w tej części, która leży w naszej gestii.

BUDYNEK STACJI
Plany projektowe linii kolejowej biegnącej przez Stołczyn z 1894 r. zawierają w sobie zarys budynku stacyjnego. Na nim jednak, kolorem czerwonym, naniesiony jest obrys bryły jaką znamy dziś. Z roku 1897 pochodzi dokładny plan budynku i tak należy datować budowę budynku stacji. Plany rozkładu pomieszczeń pokazują, że na pierwszym piętrze pozostał on bez zmian. Nawet toaleta jest w tym samym miejscu.

Bryła była początkowo ceglana, taka jaką znamy z innych starych stacji. Widać to na przedwojennej fotografii:

Stacja przed wojną nazywała się najpierw Kratzwieck, zaś od grudnia 1907 – tak jak gmina: Stolzenhagen-Kratzwieck. I taki napis widniał na północnej ścianie budynku, co widać na kolejnym zdjęciu:

Stacja kolejowa została oddana do użytku 1 października 1898 roku wraz z uruchomieniem linii kolejowej na odcinku od stacji Szczecin Główny – Police. Oprócz znanej nam obecnie bryły budynku stacyjnego została uruchomiona poczekalnia, budynek magazynu wraz z rampą i dodatkowym torem oraz szalety.
RUCH NA STACJI
Przedwojenna stacja Stolzenhagen–Kratzwieck oprócz ruchu pasażerskiego obsługiwała także ruch towarowy z bocznic huty Kraft, cegielni Lindtkego oraz dwóch bocznic fabryki chemicznej Union. Ta ostatnia posiadała własne cysterny do przewozu kwasu siarkowego, na których jako stacja macierzysta podana była stacja Stolzenhagen–Kratzwieck.
OKRES POWOJENNY
Po II Wojnie Światowej, w latach 1945–1947 w nawiązaniu do nazwy przedwojennej stacja nazywała się Stolec–Kraszewsko. W 1947 r. krótko nazywała się Glinki-Kraśnica, a w latach 1947 – 2019 nosiła nazwę Szczecin Glinki.
Po zawieszeniu ruchu osobowego na linii Szczecin Główny – Trzebież Szczeciński, które nastąpiło 01 października 2002 roku, stacja pozostała jedynie stacją towarową. Około roku 2010 rozebrano budynek stacyjnych szaletów oraz przylegający do nich budynek gospodarczy, a w następnym czasie rozbiórce uległ także przylegający do budynku stacyjnego magazyn wraz z rampą. Od stycznia 2020 r., w związku z planowanym uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, stacja zmieniła nazwę na Szczecin Stołczyn.
STACJA W NOWYCH REALIACH
Pierwsze piętro budynku stacji było początkowo przeznaczone na lokale dla pracowników stacji. Później, przez jakiś czas, były tam mieszkania, co poznać można po zastanej przez nas kolorystyce ścian:
Od ok. 2010 r. pierwsze piętro stoi puste. Zepsuty piec węglowy spowodował ogromne szkody, pomieszczenia są okopcone i pokryte sadzą. Pomimo tego, jest to dla nas miejsce idealne. Dlatego walczymy o nie, dając mu kolejne życie. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli się tam wszyscy spotykać. Raz jeszcze zachęcam do wsparcia zrzutki. Jeśli natomiast chcecie i możecie pomóc inaczej, to zapraszam do kontaktu na maila: forum.stolczyn@gmail.com
Leave a Reply