sztuczna inteligencja w służbie historii

Do części zagadnień, o których tutaj sobie popisuję, czasem brakuje mi jakichś ilustracji. Czegoś, na czym moglibyście zawiesić oko i nie uciekać w popłochu na widok ilości tekstu 😉 I ostatnio okazało się, że być może mogłabym do tego celu zaprząc sztuczną inteligencję w postaci Midjourney.

Midjourney

O takiej możliwości dowiedziałam się z posta na Facebooku prof. Macieja Kowalewskiego. Pokazał on efekt pracy AI (sztucznej inteligencji) na zadany opis miasta. W skrócie: póki co, najlepiej w języku angielskim, zadaje się jakiś opis, mniej lub bardziej szczegółowy, a machina Midjourney w 60 sekund tworzy z niego kilka obrazów, które możemy potem dalej zadawać do przetworzenia, aż dotrzemy do zadowalającego nas efektu. Brzmi jak odkrycie!

Zrzut ekranu z Midjourney

No to spróbujmy!

Mnie tam do takich dostępnych na wyciągnięcie ręki ciekawostek nie trzeba długo namawiać. Znalazłam przywoity tutorial, co i jak zrobić i postanowiłam na warsztat wziąć opis huty pozostawiony przez Tadeusza Różewicza. Wiemy, że pisarz był na Stołczynie i oglądał niebo nad Stołczynem podczas spustu surówki w hucie. Mamy opis jego wrażeń, ale nie mamy absolutnie żadnego wizualnego dowodu. Przetłumaczyłam zatem opis poety na język angielski – i tu drobna uwaga, Midjourney zabrania używania niektórych słów, jak np. “seduced”, czyli uwiedziony, który kilka razy pojawia się w opisie Różewicza. Ostatecznie po kilku zmianach opis został zaakceptowany i po 60 sekundach dostałam 4 obrazy. Zanim na nie spojrzycie, polecam Wam zapoznać się z opisem Różewicza. Tylko wówczas będziecie mogli ocenić jakość pracy AI – linkuję jeszcze raz 😀

Cóż mogę powiedzieć, jak nie to, że mnie zamurowało! Pomijając dwa pierwsze obrazy, który wyglądają bardziej jak spadająca kometa, to dwa dolne są doskonałe. Pobawiłam się narzędziem dalej i oto galeria kolejnych obrazów:

Muszę powiedzieć, że dla mnie efekt jest wysoce zadowalający. I szybki 🙂 Ciekawa jestem, jak Wam się podoba? Czy sztuczna inteligencja dała radę z poetyckim opisem łuny rozświetlającej niebo podczas spustu surówki?


Podobał Ci się artykuł? Możesz mi pomóc w tworzeniu tego bloga, stawiając wirtualną kawę!

Jedna myśl na temat “sztuczna inteligencja w służbie historii

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d