wczoraj i dziś #9 Kościelna róg z Monterską

Jedną ze zmian widocznych na fasadach wielu przedwojennych kamienic na Stołczynie jest zubożenie ich zewnętrznego wyglądu. Pierwotnie miały one bogate sztukaterie, które z biegiem czasu same się pokruszyły lub w wyniku powojennych remontów zostały w wielu wypadkach pozbijane. W efekcie powstały szarobure hybrydy starych brył z wygładzonymi tynkami. Przykładem niech będzie kamienica narożna stojąca przy ul. Kościelnej i Monterskiej.

9a.jpg

Obecnie brak na niej widocznych na archiwalnym zdjęciu bogatych zdobień wokół otworów okiennych i sztukaterii akcentujących poszczególne kondygnacje. Ale to nie wszystko. Przy wstawianiu nowych okien został zmieniony kształt otworów okiennych na ostatnim piętrze. Zamurowane zaokrąglenia zresztą wyraźnie odznaczają się na niezbyt grubo położonym tynku.

IMG_3782

Zmianą o charakterze przestrzennym w tym miejscu, w stosunku do okresu przedwojennego jest również zlikwidowanie przedogródka, otoczonego niewysokim ogrodzeniem. Nie ma już także widocznej po lewej stronie kamienicy, którą obejrzeć możemy jeszcze na Google Street View.

no_40_-_Kirchenstrasse2C_Ecke_Kraftstrasse_1

Ubożenie dekoracji stołczyńskich kamienic jest efektem remontów wykonywanych w sposób nieprzemyślany i niedofinansowanych. Albo braku tych remontów w ogóle. Nie ma niczego złego w dostosowywaniu starego budownictwa do obecnych standardów. Jednak zamienianie nieestetycznych, odrapanych fasad w szarobure bloki, raczej nie przysłuży się estetyzacji dzielnicy.

Archiwalne zdjęcie pochodzi z portalu sedina.pl.

 

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: