zapomniany pomnik

Po zakończeniu I Wojny Światowej w szeregu niemieckich miasteczek i wsi stawiane były pomniki poświęcone pamięci pochodzących z danych miejsc żołnierzy, poległych w działaniach wojennych. Pomnik taki powstał również we wsi Stołczyn.

IMG_3806
Pomnik wpisany w kościelny mur, na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Nehringa

Został on wzniesiony w 1925 r. Poświęcony pamięci mieszkańców Stołczyna poległych w I Wojnie Światowej.  W celu ustawienia pomnika zburzony został fragment muru okalającego teren kościoła, na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Nehrigna. W narożniku stanęły dwa łuki ceglane ze środkiem wypełnionym ręcznie wykutą kratownicą z Krzyżem Żelaznym w górnej części. Po obu stronach pomnika (od ulicy i od strony kościoła) znajdowały się trzy tablice z nazwiskami poległych.

weanątrz.JPG
Pomnik od strony terenu kościoła

O dacie powstania pomnika przypomina jedna cegła wmurowana w jego strukturę:

2019-03-21 12.07.23.jpg

Odsłonięcie pomnika było ważna uroczystością w życiu mieszkańców wsi. Uczestniczyli w niej dygnitarze wojskowi oraz przedstawiciele różnych partii politycznych.

widok z boku.JPG
Widok na pomnik z boku

Losy pomników poświęconych żołnierzom walczącym w I WŚ, które po II WŚ znalazły się na ziemiach polskich, są bardzo różne. Często ich pierwotna funkcja jest zapomniana, gdyż zostały przerobione albo na pomniki drugowojenne, albo na kapliczki katolickie. W porównaniu z losami innych pomników, nasz stołczyński został i tak potraktowany łaskawie. Brakuje tablic z nazwiskami, po których zostały tylko śruby w strukturze muru:

Sama bryła pomnika zachowana jest w oryginalnym stanie. Niepokoi jedynie jego powolna “naturalna” degradacja. Już w tym momencie bryła jest zubożona o kilka cegieł.

 

 

Jedna myśl na temat “zapomniany pomnik

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d