strzelnica na Stołczynie

Nie tylko studiowanie starych, przedwojennych zdjęć Stołczyna, wzbogaca naszą wiedzę na temat ówczesnej przestrzeni naszej małej ojczyzny. Równie cennym źródłem są stare mapy. Na jednej z nich, pochodzącej z 1938 r., w południowej części obecnego osiedla widoczny jest obiekt, o którego istnieniu i funkcjonowaniu mamy niewiele informacji – lokalna strzelnica.

img610
Fragment mapy z 1938 r. z zaznaczonym umiejscowieniem strzelnicy (niem. Schießstand)

Obiekt ten pojawia się również na odręcznie wykonanej mapce sytuacyjnej przedwojennego mieszkańca Stołczyna, opublikowanej w 1986 r. książce K. Dummanna, Stettin-Stolzenhagen. Kratzwieck und Gotzlow. Ein Heimat- und Lesenbuch.

img678.jpg
Strzelnica na mapce sytuacyjnej z książki K. Dummanna

Ze strzelnicy po 1915 r. korzystały cztery grupy o charakterze paramilitarnym, które działały na Stołczynie: Kriegerverein, Patriotische Militärverein (te dwie należały do Kyffhäuserbund – organizacji zrzeszającej niemieckich kombatantów i rezerwistów), Handwerkschützenkompanie oraz Schützenkompanie.

budynek.jpg
Zbliżenie na strzelnicę na mapie z 1938 r.

Tak dokładne oznaczenie strzelnicy na mapie pozwala zlokalizować to miejsce obecnie w terenie. Rozczarowany jednak będzie ten, kto spodziewa się tam dobrze zachowanego obiektu. Las dość łakomie zagarnął przestrzeń, porastając ją młodymi drzewami.

IMG_1357.JPG

Z zaznaczonego na mapie kulochwytu pozostał ledwie widoczny gołym okiem podłużny rów. Ze stojącego na osi strzelnicy budynku zaś – sterty cegieł.

 

Jednak nawet jeśli miejsce to samo w sobie nie robi teraz zbyt spektakularnego wrażenia, to warto w cieplejszy dzień wybrać się tam na spacer.

 

 

 

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: