wczoraj i dziś #15 ulica Nad Odrą

Odcinek ulicy Nad Odrą, który dzisiaj prezentuję, nie zmienił się bardzo. Pamiętam jak wiele lat temu uderzył mnie fakt, że apteka znajduje się (a właściwie znajdowała się) w tym samym miejscu co w czasach niemieckiego Stolzenhagen. Zdjęcie ze skrzyżowaniem, które posłużyło do dzisiejszego kolażu, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych. Pojawiło się nawet na przedwojennych pocztówkach.

15ba.JPG

Nic dziwnego, w końcu pokazuje odcinek ulicy bardzo charakterystyczny dla całej industrialnej zabudowy Stołczyna. Z drugiej zaś strony, są na nim widoczne sztandarowe architektoniczne przykłady kamienic narożnych, jakich wiele możemy zobaczyć w całym Szczecinie.

no_03 - Steinstraße - 01

Jak ten odcinek ulicy zniósł konfrontację z czasem i inną nieco mentalnością społeczną? Dziś nie ma już apteki, ulica usiana jest znakami drogowymi, a prawa jej strona na zdjęciu została nie tak dawno przebudowana i wydzielono z chodnika strefę parkowania. Większość kamienic wygląda podobnie, narożne zostały jednak zubożone na wysokości, poprzez zlikwidowanie ozdobnych sygnaturek na dachach. Porównanie ze zdjęciem archiwalnym pokazuje również, że wyremontowana niedawno kamienica nr 22 była niższa o jedną kondygnację.

teraz

Porównanie nie wypada tak źle z tej perspektywy. Niedawny pożar kamienicy nr 24 unaocznia jednak, że stan zabudowy mieszkalnej w tej części Stołczyna ma się nie najlepiej, a lata zaniedbań w kwestiach remontowych dają o sobie coraz wyraźniej znać.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z galerii portalu sedina.pl

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: