stołczyn i wybory samorządowe 2018

21 października będziemy głosować na Prezydenta Miasta, Radnych Sejmiku Wojewódzkiego oraz Radnych Miejskich. Jak zawsze przed wyborami osoby kandydujące na poszczególne stanowiska łaszą się do wyborców składając obietnice i deklaracje, mające przekonać do wyboru właśnie ich. Takie są prawa kampanii wyborczej i nie ma co się na nie obrażać. Z cierpliwością i odpowiednią dozą sceptycyzmu należy tych deklaracji wysłuchać.

W tegorocznych wyborach samorządowych dostrzegalne jest wyraźne zwrócenie uwagi kandydatów na Północ Szczecina, która, mam wrażenie, do tej pory traktowana była dość pobocznie. Przy okazji prezentowania swoich pomysłów na zmiany na Północy, nierzadko pojawiał się temat Stołczyna, który stał się modny, jako antyprzykład polityki Miasta na wielu polach. Na tym tle łatwo przychodzi coś obiecywać. Ten wpis będzie chyba najdłuższym z dotychczasowych, ale chciałabym prześledzić poszczególne propozycje, jakie przyszło nam usłyszeć od tych, którzy nasze Osiedle w ogóle zauważyli.

Pierwszy na Stołczynie pojawił się bodaj Szczeciński Ruch Miejski, z kandydatem na prezydenta – Piotrem Czypickim. SRM odwiedził Stołczyn w trakcie kampanii kilkukrotnie, organizując nawet Street Night na Nad Odrą, przy Wartowni.

41505227_1904312589878612_5121555742347755520_o.jpg
Piotr Czypicki i Szczeciński Ruch Miejski na Stołczynie. Źródło: fanpage SRM

Ruch chwali się tym, że opracował programy dla wszystkich osiedli Szczecina. Cóż znajdziemy w tym dla Stołczyna? W zakresie gospodarki komunalnej: instalację toalet we wszystkich mieszkaniach komunalnych, w których ich brakuje oraz adaptację pustostanów. W kwestii dróg i komunikacji: poprawę poprawa bezpieczeństwa pieszych, ograniczenie prędkości pojazdów, zmniejszenie hałasu na ul. Nad Odrą, zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów oraz skomunikowanie osiedla siecią dróg rowerowych. W temacie osiedlowej infrastruktury: instalację dodatkowych ławek, koszy na śmieci oraz toalety publicznej, jak również oświetlenia zejść z ulic Zamkniętej oraz Witosa. Pojawia się pomysł reaktywacji domu kultury. Odnośnie do sportu SRM proponuje zwiększenie dostępności boisk sportowych na terenie klubu Hutnik oraz zbudowanie osiedlowego basenu na co najmniej jednym z osiedli: Golęcino-Gocław, Stołczyn, Skolwin. A do tego żłobek i przedszkole (co najmniej jeden) na osiedlach Golęcino-Gocław, Stołczyn oraz Skolwin i codzienne piesze patrole Straży Miejskiej na terenie osiedla.

Drudzy w kolejności pojawili się u nas kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości, obecna radna Małgorzata Jacyna-Witt, kandydująca do Sejmiku Województwa oraz Dariusz Matecki, nr 2 na liście do Rady Miasta.

matecki.jpg
Kadr ze spotu Dariusza Mateckiego. Źródło:  fanpage

Dariusz Matecki na swoim fanpage na FB umieścił niemal dwuminutowy film-spot, w którym niczym za pomocą czarodziejskiej różdżki, pstryknięciem palców, przenosi się pomiędzy sceneriami i problemami powiązanymi z obietnicami. Czego się z niego dowiadujemy? Że przede wszystkim trzeba zadbać o remont mieszkań komunalnych i adaptację pustostanów.  Chce również przeprowadzić renowacje zabytkowych kamienic i ograniczyć prędkość samochodów poprzez np. wprowadzenie sygnalizacji świetlnej. Chce także rozbudować rower miejski na całą Północ i stworzyć tutaj ścieżki rowerowe, bo “Stołczyn, ale również sąsiednie osiedla są wykluczone rowerowo”.  W kwestii sportu i rekreacji trzeba jego zdaniem zadbać nie tylko  budowę orlików czy siłowni pod chmurką, ławeczek dla seniorów, ale również o budowę basenu w części Szczecina, obejmującej Stołczyn, Skolwin, Golęcino-Gocław. Widzi też potrzebę zadbania o kulturę, poprzez doinwestowanie takich miejsc jak nasza Biblioteka. Ponadto Dariusz Matecki stwierdził, że trzeba doprowadzić do zawarcia porozumienia pomiędzy mieszkańcami a firmami, które emitują do powietrza nieprzyjemne zapachy, które uprzykrzają mieszkańcom życie. Ale jednocześnie zastrzega, że trzeba zrobić to tak, żeby “pamiętać, że dobro przedsiębiorców, to również dobro osób, które zatrudniają i mieszkańców tego osiedla”.

Czy większość tych obietnic, zarówno z lewa, jak i prawa, nie brzmi Wam identycznie? Basen, ścieżki rowerowe, bezpieczeństwo na drodze, sport i kultura, renowacje i remonty zabytkowych kamienic oraz adaptacja pustostanów…

Ciekawe w tym kontekście jest milczenie obecnie najsilniejszej na Północy frakcji radnych oraz urzędującego Prezydenta Miasta, do których należą Bezpartyjni. Jedynym śladem ich zainteresowania Stołczynem były ulotki, które kilka tygodni temu mogliśmy znaleźć w skrzynkach. Widnieje na nich z jednej strony Prezydent Krzystek, z drugiej – obecna Radna Miasta ze Skolwina, pani Renata Łażewska, ubiegająca się ponownie o fotel Radnej.

20181012_144749.jpg

Z ulotki nie dowiadujemy się niczego konkretnego na temat planów w stosunku do Stołczyna. Pan Prezydent Krzystek wprost deklaruje, że jego priorytetem są Łasztownia i Śródmieście.  Warto jednak przywołać program “Otwarta Północ”, który w maju br. został zaprezentowany m.in. przez ubiegającą się z okręgu 5 kandydatkę na Radną, panią Łażewską. Co znajdziemy w zapowiadanym dla Północy programie? Budowę dróg prowadzących do Stołczyna i Skolwina. Ponoć w maju miała być już ukończona ul. Łowiecka. Jak jest mieszkańcy Stołczyna doskonale wiedzą… Zapowiadane jest zagospodarowanie terenu wzdłuż Odry, renowacje i przebudowanie istniejących nabrzeży, budowa przystanku tramwaju wodnego na Golęcinie. I, znowu… basen! “Osobiście marzy mi się basen przy ul. Grobla, uwzględniliśmy to w projekcie, nie jest wykluczone, że powstanie basen w wodzie.” – słowa p. Łażewskiej. Realizacja programu “Otwarta Północ” ma się rozpocząć w 2021 r., wcześniej uporządkowana ma zostać zieleń. Odnoszę wrażenie jednak, że Stołczyn w tym programie jest ostentacyjnie pominięty… jakby między Golęcinem a Skolwinem nikt nie mieszkał.

Kolejnym kandydatem na Prezydenta Miasta, który w kampanii wyborczej mówił coś o Stołczynie był Sławomir Nitras, kandydat na Prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, który swoją cegiełkę dołożył do remontu Wartowni Huty dla naszych seniorek.

Sławomir Nitras w Wartowni. Źródło: szczecinnonstop.pl

Przy tej okazji padła deklaracja dotycząca pomocy ludziom aktywnym i seniorom. Tymczasem podczas debaty kandydatów na prezydenta zorganizowanej w Filharmonii Szczecińskiej przez Radio TOK FM, temat Stołczyna poruszył mimochodem przy kwestii zwrócenia Szczecina ku Odrze. Padło wówczas hasło, że m.in na Stołczynie powinna się znaleźć marina.

Z pozostałych list wyborczych nie znalazł się nikt, kto Stołczynem zainteresowałby się bliżej. Brak jakichkolwiek deklaracji ze strony Koalicji Antysystemowej czy SLD-Lewicy Razem.

Gdybyśmy natomiast mieli szukać na listach kandydatów osób realnie związanych z życiem Stołczyna, które może niekoniecznie prowadzą aktywną kampanię wyborczą swojej osoby, lecz mają w dorobku ostatnich lat wiele działań zmierzających do wzbudzenia zainteresowania władz Miasta Północą, w tym Stołczynem, to należy zwrócić uwagę na dwa nazwiska. Pierwszym jest Arkadiusz Lisiński, radny Rady Osiedla Żelechowa, jeden z pomysłodawców inicjatywy Przystanek Północ, który staruje z list Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Drugim jest Bogusław Owsianowski, radny Rady Osiedla Skolwin, prezes Stowarzyszenia Skolwin i My, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej.

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie siedzą
Od lewej: Bogusław Owsianowski, Wiesława Rycerz i Arkadiusz Lisiński. Źródło: FB Radio Plus

Podsumowując – widoczne są dwie frakcje, które Stołczyn, a szerzej Północ, w tej kampanii wyborczej dostrzegły jako ważny dla Miasta punkt odniesienia. Szczeciński Ruch Miejski oraz Prawo i Sprawiedliwość mają na Stołczyn takie same pomysły, które należałoby objąć chyba jednym hasłem: “cywilizacja”. Bo jak inaczej określić deklaracje tak oczywistych inwestycji, jak toalety w mieszkaniach, remonty budynków, kultura i sport. Z jednej strony jest to oczywiste, z drugiej zaś – nikt do tej pory o tych banałach nie mówił tak głośno. Niektóre pomysły, jak basen, marina czy ścieżki rowerowe włożyłabym między bajki, gdyż o ile byłyby uatrakcyjnieniem, to nie można mieć złudzeń, że będą traktowane priorytetowo.

Osobiście nie dostrzegam większej różnicy pomiędzy deklaracjami różnych kandydatów, jeśli wypowiadają się na temat Stołczyna. Niech ktokolwiek wykona 10% z tego, to wszyscy będziemy umiarkowanie zadowoleni. A jakie jest Wasze zdanie?

 

Na koniec lista kandydatów. Najpierw na Prezydenta Miasta:

 1. Piotr Krzystek – Berpartyjni
 2. Piotr Czypicki – Szczeciński Ruch Miejski
 3. Sławomir Nitras – Koalicja Obywatelska
 4. Bartłomiej Sochański – Prawo i Sprawiedliwość
 5. Dawid Krystek – Lewica Razem
 6. Jakub Kozieł – Koalicja Antysystemowa

Stołczyn znajduje się w 5 okręgu głosowania w wyborach samorządowych. Z tego okręgu do Rady Miasta kandydują z poszczególnych list:

Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska

 1. Posłuszny Jan Antoni
 2. Kadłubowski Łukasz Paweł
 3. Jasińska Ewa
 4. Gadomska Małgorzata Anna
 5. Lemm Judyta
 6. Owsianowski Bogusław Józef
 7. Nowicka Wiesława
 8. Greś Damian Maciej

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

 1. Duklanowski Leszek
 2. Matecki Dariusz Piotr
 3. Smoliński Dariusz
 4. Sukiennicka Alina Teresa
 5. Wasilewski Józef
 6. Lindecki Andrzej Krzysztof
 7. Świątkowska Iwona Irena
 8. Wachowiak Małgorzata

Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Krzystka Bezpartyjni

 1. Krzystek Piotr Tomasz
 2. Łażewska Renata Maria
 3. Gregorczyk Marcin Andrzej
 4. Liktoras Maria
 5. Moskal Elżbieta Małgorzata
 6. Żylik Mirosław Kazimierz
 7. Dec Piotr
 8. Foleżyński Paweł Piotr

Komitet Wyborczy SLD – Lewica Razem

 1. Mickiewicz Andrzej
 2. Kotkowski Mariusz Jan
 3. Obuchowicz Magdalena Elżbieta
 4. Szymański Dariusz
 5. Szarkowska Sylwia Renata
 6. Zajfert Dagmara Łucja
 7. Żołnierek Sławomir Piotr
 8. Gierłachowski Michał Jan

Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Antysystemowa

 1. Kozieł Jakub
 2. Tereszkiewicz Grzegorz Waldemar
 3. Prósiński Maciej
 4. Mikołajczyk Monika Izabela
 5. Wieczorek Przemysław
 6. Korsak Marzena Jadwiga
 7. Klepacz Katarzyna Monika
 8. Kowalski Bartosz

Komitet Wyborczy Szczeciński Ruch Miejski

 1. Szneider Marcin Rafał
 2. Piecak Lidia Jolanta
 3. Lisiński Arkadiusz Piotr
 4. Markaczewska Natalia
 5. Dziembor Marcin Jan
 6. Szymańska Agnieszka
 7. Jeleń Justyna
 8. Knap Wojciech

Z Okręgu 1, obejmującego Szczecin i powiat policki, do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kandydują:

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

 1. Małgorzata Anna Jacyna-Witt
 2. Maciej Stanisław Kopeć
 3. Rafał Niburski
 4. Wojciech Woźniak
 5. Zbigniew Bogucki
 6. Agnieszka Przybylska
 7. Aleksander Stanisław Milewski
 8. Lidia Maria Gietko
 9. Milenia Bogumiła Sienkiewicz
 10. Artur Otto Bilski

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15

 1. Dawid Andrzej Wojton
 2. Marcin Jacek Hundert
 3. Justyna Istelska
 4. Marcin Łukasz Bąblowski
 5. Aleksandra Ziemak
 6. Konrad Wiktor Podolski
 7. Małgorzata Michalak
 8. Michał Burcz
 9. Dagna Helena Chlewińska

Komitet Wyborczy Partii Razem

 1. Michał Ziemski
 2. Wiktoria Maria Arbaros
 3. Nina Ewa Lewandowska
 4. Jolanta Teresa Kuruoglu
 5. Maciej Hubert Kawecki

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem

 1. Dariusz Krzysztof Wieczorek
 2. Czesława Christowa
 3. Zbigniew Trojanowski
 4. Maria Świerczek
 5. Bogusława Małgorzata Reszko-Szydłowska
 6. Danuta Leszczyńska
 7. Jacek Sławomir Kozłowski
 8. Wojciech Cydzik
 9. Andrzej Wojciech Ptak
 10. Beata Jolanta Karlińska

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

 1. Andrzej Zdzisław Durka
 2. Damiana Nowak
 3. Rafik Ennaoui
 4. Wojciech Dominik Kamiński
 5. Zygmunt Edward Górczyński
 6. Barbara Anna Igielska
 7. Marcin Piotr Kubus
 8. Tomasz Piotr Sadowski
 9. Barbara Elżbieta Surdy-Sapieha
 10. Magdalena Piekarz

Komitet Wyborczy Partii Zieloni

 1. Robert Sucharzewski
 2. Ewa Katarzyna Włodarczyk
 3. Artur Jacek Furdyna
 4. Krystyna Jolanta Adel
 5. Sławomir Adam Zmaciński
 6. Iwona Beata Adel
 7. Marcin Andrzej Pliszczyński
 8. Margarita Ilić-Lisowska

Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

 1. Olgierd Tomasz Geblewicz
 2. Artur Roman Pomianowski
 3. Teresa Kalina
 4. Andrzej Antoni Niedzielski
 5. Bogna Czałczyńska
 6. Halina Anna Zamiatowska
 7. Marek Migdal
 8. Wojciech Dorżynkiewicz
 9. Renata Zaremba
 10. Marek Jan Tałasiewicz

Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie

 1. Tomasz Kruszewski
 2. Przemysław Piotr Niemiec
 3. Jakub Łukasz Andrzejewski
 4. Wojciech Wilczko
 5. Jakub Michał Działa
 6. Natalia Krystyna Dutkiewicz
 7. Natalia Zofia Kojałowicz
 8. Karolina Maria Olech

Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy

 1. Maria Stanisława Ilnicka-Mądry
 2. Cezary Urban
 3. Aleksander Ludwik Doba
 4. Beata Ewa Bugajska
 5. Waldemar Kulpa
 6. Ekaterini Ewangelu
 7. Danuta Anna Posłuszna
 8. Artur Brończyk
 9. Monika Łuszczek
 10. Jacek Mariusz Janiak

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: