migawki z przeszłości: teatr na Stołczynie

Jakiś czas temu wrzuciłam post z przemianą kamienicy przy ul. Nad Odrą 113. Dopiero po czasie okazało się, że z tym akurat budynkiem wiąże się pewna ciekawostka. Otóż przed wojną, tam właśnie, przy ówczesnej Steinstrasse 23, w restauracji Ottona Burwitza spotykała się grupa teatralna. Z informacji znalezionej w Adressbuchu z 1913 r. wynika, że przewodniczącym grupy teatralnej o nazwie “Theaterverrein Walhalla” był niejaki W. Schmidt, zamieszkały przy Gartenstrasse 5 (dzisiaj ul. Ks. Dąbrówki). W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywały się spotkania (przedstawienia?), natomiast co środę – wieczorne próby.

teatr na Stołczynie.png
Fragment Adressbuch z 1913 r. z informacją o teatrze

Nie udało mi się niestety znaleźć informacji jak długo ta grupa spotykała się, ani też jaki był jej repertuar. Mimo wszystko – bardzo ciekawy historyczny szczegół dotyczący życia mieszkańców Stołczyna. Z tego samego czasu, co informacja o grupie teatralnej, pochodzi właśnie archiwalna fotografia wspomnianej kamienicy, datowana na 1910-1915 r.:

Nad_Odra_113_633975_Fotopolska-Eu.jpg

 

 

 

2 myśli na temat “migawki z przeszłości: teatr na Stołczynie

Dodaj własny

  1. To nie jest fotografia tylko widokówka, którą ktoś przesłał do swoich bliskich, druga strona tej widokówki jest w moim posiadaniu. Urodziłem się w tym domu, a tą widokówkę znalazłem na e-bay i dlatego jest tutaj, Mieszkałem nad tym sklepem bo po wojnie tam sprzedawał Pan Teszka, którego córka dalej tam mieszka. Nigdy się nie uważaliśmy za Gocławiaków, to tylko przez nazwę stacji “Gocław towarowy” byliśmy tak postrzegani, bo był przystanek kolejowy. Dzielnica robotnicza ale dzięki dużym zakładom można było gościć na estradzie w Stołczynie takie zespoły jak Czerwone Gitary, Niebiesko Czarni i innych. Wielkie dzięki za stworzenie tej strony!!!

  2. Oczywiście ma Pan rację, że to widokówka, ale na tejże widnieje zdjęcie, przecież to one są treścią wszystkich “widokówek”. Dziękuję za miłe słowa i serdecznie pozdrawiam!

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d