wystawa broni w Wartowni

W siedzibie Stowarzyszenia Stołczyn po Sąsiedzku, Wartowni, 10 marca odbyło się “I Kolekcjonerskie Spotkanie po Sąsiedzku” zorganizowane przez Klub Strzelecko-Kolekcjonerski M16.

Klub ten to nowa organizacja, która pojawiła się na Stołczynie jesienią ubiegłego roku, otrzymawszy od Miasta na zasadzie użyczenia bunkier przy ul. Kolejowej 3. Obiekt ten znany jest mieszkańcom Stołczyna głównie z tego, że niegdyś długo służył jako magazyn komorniczy. Od wielu lat stał jednak pusty i niszczał. Klub otrzymał go na cele działalności statutowej. Członkowie klubu sami o sobie piszą, że są “paczką dobrych znajomych ze wspólnymi pasjami.” Założyli klub w listopadzie 2017 r., stawiając sobie cele zrzeszanie strzelców, kolekcjonerów, a także miłośników historii. W statucie organizacji czytamy, że ukierunkowani są na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, w zakresie strzelectwa sportowego. Dlatego w stołczyńskim schronie planują stworzyć strzelnicę.

Niedzielne spotkanie, zorganizowane wespół ze Stowarzyszeniem Stołczyn po Sąsiedzku, miało na celu propagowanie kultury strzeleckiej, sportu strzeleckiego i wartości patriotycznych, jak również integrację z lokalną społecznością. I faktycznie – można było na wystawie zobaczyć broń i umundurowanie, należące do członków klubu, które zgodnie z jego nazwą, oscylowało w głównej mierze wokół tematyki karabinu M16.

Ciekawostką była oryginalna instrukcja obsługi M16A1 z lat 60., wydana w formie komiksowej broszury.

20190310_123655.jpg

Członkowie klubu rozmawiali z odwiedzającymi o szczegółach konstrukcyjnych poszczególnych jednostek broni, jak również o aspektach dostępności broni palnej w Polsce oraz regulacjach prawnych jej posiadania i bezpiecznego użytkowania.

Atmosfera wystawy była bardzo gościnna i otwarta. Wszystkie pokazywane eksponaty można było, pod okiem członków klubu, wziąć do rąk i dokładnie obejrzeć. Obecne w Wartowni panie z Klubu Aktywnego Seniora częstowały ciastem, natomiast przed Wartownią czekały na zwiedzających ogniskowe rarytasy.

20190310_123959.jpg

To nie jedyne tego rodzaju wydarzenie. Klub planuje organizować takie pokazy częściej.

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d