wczoraj i dziś #17 Kościelna 30

Dzisiaj prezentuję zestawienie nieco inne niż wcześniej, bowiem za pierwowzór sprzed lat posłużyła ilustracja z pocztówki pochodzącej z okresu 1900-1910. Widnieją na niej jednak nie tak jak zwykle – fotografie, lecz tym razem rysunki zabudowań. Uwagę moją przykuła willa umieszczona w lewym górnym rogu, którą łatwo zidentyfikować:

Osiedle_Stolczyn_194373_Fotopolska-Eu.jpg

Myślę, że nie bez przesady będzie stwierdzenie, że piękna neoklasycystyczna willa przy ul. Kościelnej 30, jest najładniej zachowanym na Stołczynie budynkiem z przełomu XIX i XX wieku. Najładniej, bo z ogromną dbałością o zachowanie wielu szczegółów pierwotnego układu elementów dekoracyjnych na fasadzie. Pilastry, obramienia okienne, ozdobne sztukaterie, elementy dekoracyjne na dachu – wszystko to utrzymane tak jak od zawsze, zgodnie z projektem i stylem architektonicznym, powoduje, że willa nie straciła ani krzty uroku z czasów swojej świetności.

17a.JPG

Oczywiście nie wszystko jest identyczne. Na wysokości drugiej kondygnacji dwa okna zostały połączone w jedno duże. Brak też masztu na szczycie środkowym dachu, a elementy zwieńczające pilastry są uproszczone do zwykłych kul, podczas gdy na rysuku z początku XX wieku widzimy bardziej rozbudowaną kompozycję.

Osiedle_Stolczyn_194373_Fotopolska-Eu.jpg

Zmieniło się nieco otoczenie willi. Nie ma już bowiem betonowego słupa przy bramie wjazdowej.  Również obecnie ustawione ogrodzenie jest jego uwspółcześnioną, wydaje się, że jednak mniej dekoracyjną, wersją.

IMG_4161.JPG

Pomimo tych wprowadzonych zmian, budynek przy ul. Kościelnej 30 pozostaje nadal perełką wśród stołczyńskich zabudowań z okresu przedwojennego.

Pocztówka znaleziona na stronie fotopolska.pl

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: