wczoraj i dziś #19 Nad Odrą 1913-2019

W kolejnym odcinku dawno już nie widzianej serii “wczoraj i dziś” prezentuję znany doskonale wszystkim mieszkańcom Stołczyna fragment ulicy Nad Odrą, na wysokości budynku nr 49 z jednej strony oraz 32 – z drugiej. Pozdrowienia z Kraśnicy z roku 1913 i 2019:

wczoraj i dziś - znak.jpg

W zasobach serwisu fotopolska.eu znalazła się taka oto pocztówka, z koloryzowanym zdjęciem, pochodząca z 1913 r:

Nad_Odra_49_1197737_Fotopolska-Eu 1903 r..jpg

Okazuje się, że ten fragment Stołczyna doznał w ciągu ponad stu lat zaledwie kosmetycznych zmian. Budynek 49 ma inne ogrodzenie przedogródka, niższe i jakby bardziej cofnięte w kierunku fasady. Wysokie schody pozbawione były wówczas poręczy. Na budynku nr 32 widoczny jest na ścianie napis świadczący o tym, że w pomieszczeniach zajmowanych w naszych czasach przez szewca, niegdyś była restauracja. W prześwicie między budynkami 30 i 32 rosło drzewo. Lukarny dwóch kamienic po prawej stronie zostały pozbawione dekoracyjnych elementów i uproszczone, zapewne podczas ostatnich remontów dachów. Największa różnica widoczna jest w dalszym planie – w lewej pierzei brakuje kamienicy numer 41, widoczny jest za to nie istniejący już dzisiaj budynek starej przychodni na skrzyżowaniu Nad Odrą i Zamkniętej. A w tle kominy cegielni.

dziś.jpg

Dodatkiem dzisiaj są przede wszystkim anteny satelitarne i samochody, na wybudowanym przed kilku laty przyulicznym parkingu. Wyobraźmy sobie teraz, jak oryginalnie i atrakcyjnie wyglądałby ten fragment Stołczyna, gdyby wszystkie te kamienice wyremontować, zachowując oryginalny wygląd historycznych fasad, a oczyszczając je tylko ze stuletniego kurzu…

UWAGA!

W zakładce: Tapety, można pobrać dzisiejszy kolaż na tapetę na komputer! Jest też wersja z kalendarzem na lipiec.

 

 

2 myśli na temat “wczoraj i dziś #19 Nad Odrą 1913-2019

Dodaj własny

Leave a Reply

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d