Site icon Szczecin Stołczyn

spacerem po ulicy… Narciarskiej

Położona u stóp Zielonego Wzgórza, ulica Narciarska, historycznie związana jest z Gocławiem. Teraz znajduje się w granicach administracyjnych osiedla Stołczyn i stanowi jedną z najbardziej urokliwych. Zarówno naturalne ukształtowanie terenu, jak i historyczna zabudowa tej uliczki sprawiają, że wyróżnia się ona na tle pozostałych.

Zacznijmy spacer od najbardziej oddalonego punktu ulicy.

Stoi tu najpiękniejszy chyba budynek w okolicy. Szkieletowa konstrukcja bryły budynku, piękny, osłaniający też schody, ganek wysunięty z jednej strony oraz ośmioboczna w rzucie wieża w jednym z narożników, powodują, że całość ma wygląd baśniowego zamku, stylizowanego na średniowieczne założenia rycerstwa średniego szczebla.

Ulica Narciarska jest dość stroma i ma brukowaną jezdnię. Większość przedwojennych domów, wybudowanych w latach 20. XX w. ma odświeżone elewacje. Jeden z nich, stojący u stóp ścieżki wiodącej do Wieży Bismarcka, został jednak w trakcie ocieplania potraktowany po macoszemu, bowiem styropianem został zasłonięty piękny herb, który widniał na zachodniej jego ścianie.

Po prawej – ściana, na której przed ociepleniem widniał herb
Ciąg domów na ul. Narciarskiej

Najnowszą, i kontrowersyjną, realizacją przestrzenną na ul. Narciarskiej, jest plac zabaw oraz siłownia pod chmurką, ustawione u zbocza stoku.

Plac zabaw i siłownia pod chmurką

Ciekawe jest to, że odnowienia elewacji nie doczekał się chyba najoryginalniejszy w ciągu domów budynek.

W ganku prowadzącym do tego domu, na ścianie umieszczony jest kolejny herb. Zaś na narożnej ścianie, ściętej pod kątem 45 stopni, widnieje dekoracyjna sztukateria z napisem, który dziś jest już trudny do odczytania.

 

Dalszy spacer w dół ulicy wiedzie nas do ostrego zakrętu w kierunku ul. Nad Odrą.

Brukowana ulica Narciarska
Strome zejście do ul. Nad Odrą

Na samym końcu ulicy Narciarskiej stoi budynek kolejowy. Dziś zaniedbany dość poważnie, ale nadal prezentujący charakterystyczny styl architektoniczny. Warto byłoby zadbać o zachowanie tego oryginalnego domu w jak najlepszym stanie.

Budynek kolejowy w dole ulicy Narciarskiej

Ulicy Narciarskiej nie trzeba chyba nikomu zachwalać do spacerowania. Jej urok doceniają wszyscy, którzy odwiedzają Wieżę Bismarcka.

Exit mobile version