wczoraj i dziś #16 Nad Odrą 113

Dziś kolejna część dość długo nieobecnej na blogu serii. Za bazę posłużyło mi zdjęcie znalezione w serwisie Fotopolska.

Nad_Odra_113_633975_Fotopolska-Eu
Źródło: fotopolska.

Na fotografii, datowanej na okres 1910-1915, widzimy kamienicę na ul. Nad Odrą 113. Fotografia posłużyła za swego rodzaju pocztówkę, bowiem w dolnej części widoczne są pozdrowienia ze Stołczyna-Kraśnicy. Kto kojarzy to miejsce wie doskonale, że dziś tamtejsi mieszkańcy zdają się od Stołczyna odżegnywać, nazywając tę część osiedla „Gocławiem Towarowym”, o czym pisałam już w jednym z wcześniejszych wpisów.

Kamienica stoi do dziś, dzięki czemu mogłam wykonać poniższy kolaż:

16a.jpg

Budynek w zasadzie niewiele się zmienił przez sto lat. Mniej wyraziste są elementy sztukateryjne, tynki odrapane, a drugie wejście do części usługowej zyskało również schody (tam gdzie teraz jest sklep spożywczy). Trochę inaczej wyglądają zwieńczenia na dachu ponad tymi bocznymi pomieszczeniami – niegdyś były bardziej zaokrąglone, teraz bardziej strzeliste, trójkątne. No i wszechobecne talerze satelitarne oraz plastikowe okna z różnych parafii, które nieco psują efekt niezwykłej harmonii i symetrii, pierwotnego architektonicznego wizerunku tej kamienicy.

20181116_150514.jpg

Co ciekawe, na ścianie po lewej stronie, spod „polskiego” tynku, wyzierają pierwotne niemieckie napisy, widoczne częściowo na fotografii:

napis 113.jpg

Coś się tutaj w porównaniu z fotografią nie zgadza, jednak trzeba założyć, że w ciągu 30 lat pomiędzy datą wykonaniem zdjęcia, a wysiedleniem Niemców ze Szczecina, musiały te napisy być poprawiane. Być może stąd ta różnica.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: