wczoraj i dziś #24 ulica Nad Odrą 26-28

Wracam z wpisami po krótkiej przerwie wywołanej zaangażowaniem z publikację książki, o której napiszę więcej niebawem. Tymczasem dzisiaj publikuję SETNY wpis na blogu. I z tej okazji mam dla Was konkurs, o którym więcej na końcu posta.

Dzisiaj do zaprezentowania mam kolejny kolaż zdjęć z kamienicami, których wygląd w sposób dramatyczny zmienił się jeszcze przed wojną, tak, że z trudem można na niektórych zdjęciach je rozpoznać.

2 wczorajidziś2logo

Chodzi o kamienice przy ul. Nad Odrą 26-28, o których pisałam już przy okazji dwóch wcześniejszych wpisów (wczoraj i dziś 21, wczoraj i dziś 22).  Wydaje się, że w tym ujęciu jeszcze wyraźniej widać, jak bardzo zmieniły się ich fasady.

2 no_02 - Steinstraße - 02.jpg
Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu: sedina.pl

Na archiwalnym zdjęciu, szczególnie w odniesieniu do kamienicy 26, widoczna jest fasada bogato dekorowana sztukateriami nadokiennymi, ozdobnymi kasetonami z tynku i okazałymi lukarnami na dachu. Okna w przyziemiu są prostokątne, a nie jak dziś – owalne. W tle widoczna jest niższa kamienica nr 24, zaledwie jednopiętrowa i bez widniejącego dziś murowanego wykusza-balkonu. Wyraźnie widać, że tam gdzie obecnie widnieją okna, niegdyś znajdowały się drzwi wejściowe.

2 dziś2logo.JPG

Zagadka przyczyn zmiany wyglądu tych kamienic jeszcze najpewniej w latach 30. XX wieku pozostaje nierozwiązana.

Jak wspomniałam na wstępie, jest to setny wpis, który publikuję i z tej okazji przygotowałam konkurs. Napiszcie w komentarzu jaki temat mogłabym poruszyć na blogu, co Was interesuje, a o czym jeszcze nie napisałam, o czym chcielibyście poczytać? Spośród wypowiedzi wybiorę jedną, którą postaram się zrealizować po Świętach i nagrodzę ją kalendarzem na rok 2020, z logo bloga, o takim:

20191201_161355.jpg

Na Wasze komentarze czekam do 8 grudnia (włącznie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Wspierane przez WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: