wczoraj i dziś #24 ulica Nad Odrą 26-28

Wracam z wpisami po krótkiej przerwie wywołanej zaangażowaniem z publikację książki, o której napiszę więcej niebawem. Tymczasem dzisiaj publikuję SETNY wpis na blogu. I z tej okazji mam dla Was konkurs, o którym więcej na końcu posta.

Dzisiaj do zaprezentowania mam kolejny kolaż zdjęć z kamienicami, których wygląd w sposób dramatyczny zmienił się jeszcze przed wojną, tak, że z trudem można na niektórych zdjęciach je rozpoznać.

2 wczorajidziś2logo

Chodzi o kamienice przy ul. Nad Odrą 26-28, o których pisałam już przy okazji dwóch wcześniejszych wpisów (wczoraj i dziś 21, wczoraj i dziś 22).  Wydaje się, że w tym ujęciu jeszcze wyraźniej widać, jak bardzo zmieniły się ich fasady.

2 no_02 - Steinstraße - 02.jpg
Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu: sedina.pl

Na archiwalnym zdjęciu, szczególnie w odniesieniu do kamienicy 26, widoczna jest fasada bogato dekorowana sztukateriami nadokiennymi, ozdobnymi kasetonami z tynku i okazałymi lukarnami na dachu. Okna w przyziemiu są prostokątne, a nie jak dziś – owalne. W tle widoczna jest niższa kamienica nr 24, zaledwie jednopiętrowa i bez widniejącego dziś murowanego wykusza-balkonu. Wyraźnie widać, że tam gdzie obecnie widnieją okna, niegdyś znajdowały się drzwi wejściowe.

2 dziś2logo.JPG

Zagadka przyczyn zmiany wyglądu tych kamienic jeszcze najpewniej w latach 30. XX wieku pozostaje nierozwiązana.

Jak wspomniałam na wstępie, jest to setny wpis, który publikuję i z tej okazji przygotowałam konkurs. Napiszcie w komentarzu jaki temat mogłabym poruszyć na blogu, co Was interesuje, a o czym jeszcze nie napisałam, o czym chcielibyście poczytać? Spośród wypowiedzi wybiorę jedną, którą postaram się zrealizować po Świętach i nagrodzę ją kalendarzem na rok 2020, z logo bloga, o takim:

20191201_161355.jpg

Na Wasze komentarze czekam do 8 grudnia (włącznie).

3 myśli na temat “wczoraj i dziś #24 ulica Nad Odrą 26-28

Dodaj własny

  1. Ja proponuje histirię budynku przy ul. Nad Odrą 67 ( ten z czerwonej cegły z kominem) oraz o jego nieistniejącej części zwanej przez stołczyniaków spaleniakiem. Kompmeksowo można opisać również tunel ewakuacyjny którego wejście znajduje się prz nowych budynkach na zakręcie ul. Dąbrówki.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: